Selçuk Bayraktar: Sadece Türkiye'de ve ABD'de yapılabiliyor

Selçuk Bayraktar: Sadece Türkiye'de ve ABD'de yapılabiliyor

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Teknofest 2019 ile ilgili CNN TÜRK'e özel açıklamalarda bulundu.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada "TEKNOFEST, 19 farklı kategoride yarışacak gençlerimiz için düzenlendi. 19 farklı teknoloji yarışmamız var. Bunlardan bir tanesi dünyada sadece 2 yerde yapılan roket yarışması. ABD ve ülkemizde yapılabiliyor. Bir sene boyunca genç kardeşlerimiz roketlerini tasarladılar. 3 metrelik roketi 3 saniye içerisinde fırlattılar ve bir anlamda artık Türk gencinin her şeyi yapabileceğini de ispatlamış oldular. Elbette büyük paydaşlarla yapılıyor festivalimiz. Sanayi Bakanlığımız ana paydaşlarımızdan bir tanesi. TUSAŞ ve aynı zamanda Teknik Müdürü görevinde bulunduğum BAYKAR da paydaşlarımızdan. Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütün altyapıyı kurmuştu. TEKNOFEST'i bir anlamda İBB'ye borçluyduk.  Bu yıl da yeni sürprizler olacak. Geçen sene sadece 'yarışların yarışı' dediğimiz o yarış, 300 milyonun üzerinde tüm dünyada insana erişti, izlendi. Bu yıl da bu tarz özel gösteriler yapmayı düşünüyoruz. Biz, bugün son tarihi 28 Şubat olan yarışmalarımızı duyurmak için erkenden bu lansmanı yaptık. Geçen sene 8 bin genç kardeşimiz bu yarışmalara başvurmuştu. Bunların 2 bini finale kalıp 750 takım halinde yarışmışlardı. Bu sene uluslararası katılım çok daha fazla olacak, geçtiğimiz sene de katılım olmuştu.

Ülkemizin genç Hazerfenleri; elinizi çabuk tutun, takımınızı kurun, yarışmalar sizleri bekliyor. 2 milyon TL'nin üzerinde de ödül var. Bu, dünyada eşi benzeri olmayan bir yarışma bütünü, teknoloji festivali diyebiliriz. TEKNOFEST, dünyada ilk yılında havacılık gösterileri açısından ikinci olmayı başardı. 550 bin kişinin katılımıyla bu anlamda tüm milletimize ben ayrıca teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır ise "Yüzlerce katılımcı firma geliştirdikleri ürünleri katılımcılarımızla buluşturmuşrtu. Gençlerin takım halinde iş yapma deneyimiz kazanması için biz bu yarışmaları düzenliyoruz" açıklamasında bulundu. Teknoloji yarışmaları bu festivalin özü. Festivalimizde bir ilk de olacak uçan araba tasarım yarışması yapacağız.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil yaptığı açıklamada "Türkiye'nin şu yıllarda en büyük yaptığı olay teknoloji atılım hamlesi. Tek bir şey hatırlatacağım. Bugünkü NASA dün bu kadar büyük değildi. Bizim enerjiye ihtiyacımız var. Gençlere çok ihtiyacımız var" dedi.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS