Son Dakika

Sendikalar set çalışanları için iş sağlığı ve güvencesi rehberi hazırladı

A A

17.05.2017 - 13:43 Son Güncelleme:

“Kamera Önünde ve Arkasında Çalışanlar İçin Setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Rehberi” bugün Sinema Televizyon Sendikası – Oyuncular Sendikası'nda yapılan bir toplantıda katılımcılara açıklandı.

Sendikalar set çalışanları için iş sağlığı ve güvencesi rehberi hazırladı

Sektörde hem kamera önünde hem de arkasında çalışanların çalışma şartları tehlikeli. Set çalışanları bazen platolarda, bazen açık arazilerde, dağ başlarında, karda kışta, kavurucu yaz sıcağında, bazen patlayıcı ve kimyasalların içinde, her seferinde değişken tehlike ve risklere açık alanlarda çalışıyorlar. 'Önce can güvenliği' denilse de, set çalışanları sayısı hiç de azımsanmayacak sıklıkta iş kazaları geçiriyorlar ve yakalandıkları veya yakalanma riski taşıdıkları meslek hastalıkları ile ilgili ise sektöre dair henüz gerçek veriler ne yazık ki yok.

“Kamera Önünde ve Arkasında Çalışanlar İçin Setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Rehberi” setlerde çalışan sektör çalışanlarının farkındalığını artırmak için Oyuncular Sendikası,  DİSK-Sinema Emekçileri Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası tarafından hazırlandı. Çalışmanın sektörde işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından yapılacak olan iyileştirmelere yardımcı olacak bir rehber olması bekleniyor.

Sürekli yenilenen teknoloji setlerde alınması gereken önlemleri değiştiriyor. Bu rehberi güncel tutmak sendikalara yapılacak olan katkılar ve uyarılara bağlı. Sendikalar, rehberin gelişmesi, daha yararlı olabilmesi için emek ve meslek örgütlerinin, çalışanların ve konuya ilgili tüm kişi ve kurumların katkılarını beklediklerini ifade ediyorlar.

Toplantıda Oyuncular Sendikası’ndan Tilbe Saral, Sinema Emekçileri Sendikası’ndan Melih Biçer, Sinema Televizyon Sendikası’ndan Sinem Derya Çetinkaya ve rehberi hazırlayan Gizem Arlı rehberin hazırlanma süreci ve hangi ihtiyacın sonucu ortaya çıktığını katılımcılar ile paylaştılar.