"Sessiz Yürüyüş"te hükümete protesto

"Sessiz Yürüyüş"te hükümete protesto

"Sessiz Yürüyüş"te hükümete protesto

Terör İstanbul'da "Sessiz Yürüyüş" ile protesto edildi. 2 bin kadar kişinin katıldığı yürüyüşte hükümete yönelik protestolar da oldu. Yarın Çağlayan Meydanı'nda Şehit Aileleri Derneği'nin organize ettiği bir eylem daha yapılacak.

Çağlayan Meydanı'ndaki miting Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları tarafından organize edildi.
 
Sabah saatlerinde toplanmaya başlayan grup, saat 11.00'den itibaren Perpa önünden Çağlayan Meydanı'na doğru yürüdü.
 
Yürüyüşte, "Sessiz toplumun gürleyen sesiyiz", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "PKK'ya karşı tüm halkımız tek yürek, tek yumruk" yazılı pankartlar vardı.
 
Yürüyüşte slogan atılmaması çağrısına rağmen, hükümete yönelik protestolar da oldu.

Yürüyüş Perpa önünden hareketle Çağlayan Meydanı'na kadar yapıldı. Meydanda kurulan platform üzerinde grup adına basın açıklamasını ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli okudu.

Meriçli, 29 Nisan'da Çağlayan Meydanı'nda düzenledikleri mitingi hatırlatarak, "Bugün de terörün toprağa düşürdüğü Mehmetçiklerimiz, yolda yürürken veya çocuğuna ayakkabı alırken terör eylemiyle yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımız için toplandık" dedi.

Meriçli, "Bizler çağdaş Türkiye'nin bireyleri olarak şiddetin ve terörün her türlüsüne karşıyız. Terörün dini, milleti yoktur. Hepimizi, tüm dünyayı, hatta terörü üretenleri bile tehdit etmektedir. Bu nedenle içeride ve dışarıda terörü örgütleyenleri, bebeklerden, masum çocuklardan teröristler yaratanları, onlara silah sağlayanları lanetliyoruz. Para ve silah desteği vererek PKK terörünü ülkemizin başına bela eden tüm ülkeleri de lanetliyoruz. Bu ülkelerin halklarının ve sivil toplum örgütlerinin de teröre karşı çıkmalarını ve hükümetlerini uyarmalarını istiyoruz" diye konuştu.

"Terör siyasete malzeme yapılmamalı"
 
Meriçli, "Terörün iç ve dış siyasete, kısır siyasi tartışmalara malzeme yapılmasını istemiyoruz. Barış ve kardeşlik içinde, insan onuruna yakışır, terörsüz, şiddetsiz, darbesiz bir yaşam istiyoruz. Bu ülkenin insanları olarak hepimiz, terörün her türlüsünü ve terörü yaratanları bir kez daha lanetliyoruz. Kardeşçe, barış içinde bir yaşam için, terörsüz bir Türkiye için, var gücümüzle çalışacağımızı dosta düşmana bir kez daha haykırıyoruz" ifadesini kullandı.
 
Miting ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli'nin konuşmasının ardından sona erdi.
 
ÜLKE GENELİNDE TERÖR MİTİNGLERİ
 
Adana:
Adana'da da Türkiye Kamu-Sen tarafından "Teröre Lanet, Şehide Saygı ve Ülkene Sahip Çık" mitingi düzenlendi.
 
Kamu-Sen il temsilciliği önünde toplanan sendika üyeleri ve çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayrağı ve dövizlerle Atatürk Parkı'na kadar yürüyerek, terörü protesto ettiler.
 
Eskişehir:
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şubesi, kentteki bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin desteğiyle "Teröre Karşı El Ele Yürüyüşü" düzenledi.
 
Akarbaşı mahallesi'ndeki Hava Şehitliği'nde toplanan grup, burada ziyaret ettikleri şehit mezarlarına karanfiller bıraktı. Pankart ve dövizler eşliğinde ellerindeki Türk bayraklarıyla trafiğe kapatılan güzergahta yürüyüşe geçen grup, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı Vilayet Meydanı'na ulaştı.
 
Grup, "Teröre lanet barışa evet", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Devleti bölmeye çapulcuların gücü yetmez", "Ne mutlu Türküm diyene", "Terör en büyük insan ihlalidir" yazılı pankartlar taşıdı.
 
Ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları bulunan grup, terörü lanetleyen dövizler eşliğinde yürüyüş yaptı.

Zonguldak:
Zonguldak'ta, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karadeniz Platformu'nca düzenlenen "Teröre Karşı Birlik Batı Karadeniz Mitingi"nde, terör protesto edildi.
 
Madenci Anıtı önünde, ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle toplanan çok sayıda vatandaş, şehit aileleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ile siyasi parti temsilcileri, teröre karşı tepkilerini gösterdi.
 
Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin okunduğu mitingde, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı söylendi, terör örgütü PKK aleyhine çeşitli sloganlar atıldı.
 
Tunceli:
Tunceli'de güvenlik güçleriyle halkın teröre karşı birlikte mücadele etmesini sağlamak amacıyla "Teröre Hayır, Sevgiye Evet" adlı mektup kampanyası başlatıldı.
 
Tunceli Emniyet Müdürlüğü'nce başlatılan "Teröre Hayır, Sevgiye Evet" adlı kampanya kapsamında hazırlanan mektuplar, il genelinde halka dağıtılmaya başlandı.
 
Mektupta, şu ifadelere yer verildi:
 
"Ülke güvenliğini tehdit eden terör, ülkenin en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizin geleceğini, terör örgütlerinin her türlü hain emellerine karşı korumak için vatandaş ve güvenlik kuvvetlerinin ele ele vermesiyle sağlanacağını unutmamalıyız."
 
Mardin:
Türk Kamu-Sen Mardin İl Temsilciliği'nce gerçekleştirilen "terörü kınama" mitingine, aşırı sıcak nedeniyle beklenen katılım olmadı.
 
Cumhuriyet meydanında ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan grup, sık sık, "Kahrolsun PKK", "Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.
 
Balıkesir:
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde "Terörü Kınama, Şehitleri Anma" yürüyüşü düzenlendi.
 
Atatürkçü Düşünce ve Çağdaş Yaşamı Destekleme derneklerinin Ayvalık şubeleri ile Türk Anneler Derneği Ayvalık Şubesi'nce ortaklaşa düzenlenen yürüyüşe katılan yaklaşık 600 kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla sahil yolunda bir kilometre yürüyerek Cumhuriyet meydanına ulaştı.
 
Yürüyüş sırasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Orduya uzanan eller kırılsın", "Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları atan grup, meydandaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyup saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.
 
Genelkurmay: "Kitlesel refleks" demişti
 
Genelkurmay Başkanlığı, 8 Haziran'da gecesi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörle mücadele konusunda sarsılmaz bir kararlılığa sahip olduğunu duyurmuştu.
 
Genelkurmay'ın basın açıklamasında ''TSK'nın beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir'' denilmişti.
 
Açıklamada, “Her fırsatta, yurtiçinde ve yurtdışında barış, özgürlük ve demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini, terör örgütüne paravan olarak kullanan kişi ve kuruluşların, bu olayların gerçek yüzlerini görme zamanı artık gelmiştir” ifadeleri yer almıştı.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın bu açıklamasının ardından, çeşitli illerde 'teröre lanet' mitingleri düzenleniyor.