Son Dakika

Sevgililer Günü doodle'ı 14 Şubat 2021 Pazar günü Google ana sayfasında yerini aldı

A A

14.02.2021 - 15:31 Son Güncelleme:

14 Şubat Sevgililer Günü için doodle hazırlayan Google kullanıcılarına bu özel günü de unutturmadı. Her sene belirli gün ve tarihlerde özel günleri hatırlatan Goodle, ana sayfasına taşıdığı doodle ile bu günleri hatırlatmayı sürdürüyor. 14 Şubat’ta ise Google bu kez Sevgililer Günü için hazırladığı doodle’ı paylaştı.

Sevgililer Günü doodle'ı 14 Şubat 2021 Pazar günü Google ana sayfasında yerini aldı

Farklı gün ve tarihlerde doodle hazırlayarak bunları kullanıcılarına ana sayfası üzerinden aktaran arama motoru devi Google 14 Şubat’ı da unutmadı. Bu yıl pandemi nedeniyle çiftler birbirinden ayrı geçirecekleri Sevgililer Günü’nde farklı hediyeler ve mesajlarla günlerini kutladılar. Pazar gününe denk gelen Sevgililer Günü kapsamında çiçekçilere ise özel bir muafiyet tanındı.

ÇİÇEKÇİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHİ

Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da önemli bir yere sahipti.

Bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin ve genç kızların isimleri yazılı kura ile bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı.

M.S. 469’da 469'da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda Aziz Valentine anısına kızların değil sadece azizlerin isimleri yazılıydı.

Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en bilinen kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir.

Efsaneye göre; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç erkeklerin evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu.

Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'i hapse attı ve onu ölüme mahkum etti.

Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat'ta idama götürülürken kıza "Senin Valentine'in" imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.