Son Dakika

Seyahat izin belgesi e-devlet’te! Peki, belgeyi kimler alabilir?

A A

31.03.2020 - 12:07

Seyahat izin belgesi şehirlerarası seyahatlerin izne bağlanmasının ardından Valilik tarafından verilmeye başlanmıştı. Yapılan düzenlemeyle birlikte belge e-devlet’e taşındı. Peki, e-devlet’ten seyahat izin belgesi nasıl alınır ve bu belge kimlere veriliyor?

Seyahat izin belgesi e-devlet’te! Peki, belgeyi kimler alabilir?

Seyahat izin belgesi alma işlemleri kısa süre önce e-devlet’e taşındı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan paylaşımda belgenin verilebileceği kişilerin bilgisi de yerini aldı. Peki, belge kimlere veriliyor ve nasıl alınıyor?

SEYAHAT İZİN BELGESİ NEDİR?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. Bu belge olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

Belgelerle ilgili son açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada "Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında." ifadelerine yer verildi.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

İzin belgeleri alabilecek kişilerse şöyle;

Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen 
Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar
Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler

BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

  • 1 e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapılacak
  • 2 Başvuru Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
  • 3 Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine "başvurunuz kabul edilmiştir" ya da "başvurunuz ret edilmiştir" şeklinde SMS gönderilecek.
  • 4 Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek.