Seyahat izin belgesi kimler alabilir, başvurular e-devlet’ten nasıl yapılır?

Seyahat izin belgesi kimler alabilir, başvurular e-devlet’ten nasıl yapılır?

e-Devlet seyahat izin belgesi başvuruları ile şehir değiştirmek zorunda kalan kişiler gerekli sebeplerini belirterek başvuru işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Yapılan değerlendirme sonrasında başvuran kişinin gerekçesi geçerli ise belge veriliyor. Peki, seyahat izin belgesini kimler alabilir, başvurular nasıl yapılır?

Seyahat izin belgesi alma işlemleri bir süredir e-devlet üzerinden gerçekleştirilmeye devam ediyor. Virüsün yayılımını engellemek amacıyla alınan kararla birlikte şehirlerarası seyahatler izne tabi tutulmuştu. Peki, bu belgeyi kimler alabiliyor ve başvurular nasıl yapılıyor?

SEYAHAT İZİN BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere gönderdi. Genelgede, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak'a kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı hatırlatıldı. Uygulamaya ilişkin istisnalara yer verilen genelgede Seyahat İzin Belgesi alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.

- Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar ile Askerlik hizmetini tamamlayanlara seyahat izin belgesi verilebilecek

- Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartıyla kullanılabilecek

- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

- Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

- Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar."

- İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlı

YOL İZİN BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ...

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yapan kişiler “yol izin belge başvurusu” adresinden gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecekler. Süreç ise şöyle işleyecek…

  • 1 e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapılacak
  • 2 Başvuru Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
  • 3 Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine "başvurunuz kabul edilmiştir" ya da "başvurunuz ret edilmiştir" şeklinde SMS gönderilecek.
  • 4 Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS