Son Dakika

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

A A

26.04.2021 - 20:13 Son Güncelleme:

Dün gerçekleşen Kabine Toplantısında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı saatlerinin değişip değişmediği ve seyahat izin belgesi ile ilgili detaylar araştırılıyor. Ramazan ayının ilk iki haftası kısmi kapanma uygulanıyordu. Ramazan ayının son iki haftasında ise tam kapanma uygulanacak. Peki ama 65 yaş üstü yasak saatleri kaç oldu? 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

Koronavirüs kısıtlamaları sonrası 65 yaş üstü sokağa çıkma saatleri ile ilgili son dakika gelişmeleri ilgiyle takip ediliyor. Kabine toplantısından çıkan karar doğrultusunda tam kapanma genelgesi yayınlandı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma saatleri değişmişti. Peki ama yeni kabine toplantısı sonrası 65 yaş üstü yasakları değişti mi?

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Son yayınlanan genelgeye göre; hafta içi günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ve 14.00 saatleri arası sokağa çıkabiliyordu. Hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri kişiler toplu taşıma kullanamıyordu. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni tedbirlere ilişkin, şunları aktardı:

"29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın başladığından beri filyasyon ekipleriyle yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın aşılarına başlanacağının müjdesini vermek istiyorum." dedi.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi almak isteyenlerin artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat izin belgesi artık e-devlet üzerinden alınabilecek. “https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru” linki üzerinden seyahat izin belgesine başvurulabilir.