Hayat Eve Sığar (HES) kodu alma nasıl yapılır, seyahat kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) kodu alma nasıl yapılır, seyahat kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) kodu alma nasıl yapılır, seyahat kodu nasıl alınır?

HES kodu alma işlemleri SMS ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden gerçekleştiriliyor. Şehirler arası seyahat etmek isteyen kişiler bu kodu alarak seyahatlerini gerçekleştirebiliyorlar. Peki, HES kodu nedir, nasıl alınır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seyahatlerde zorunlu hale getirilen HES kodu ile şehirler arası toplu ulaşımı kullananlar seyahatlerini gerçekleştirebiliyor. Bu kodu almak içinse iki seçenek bulunuyor. İlk seçenek Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek buradan ilgili işlemler takip edilerek gerçekleştirilebilir. İkinci seçenek ise cep telefonu üzerinden SMS’le kod alma şeklinde. İşte seyahat edeceklerin bilmesi gereken o detaylar… 

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

Yani kişilerin bu kodla birlikte kimlerle temas içerisinde oldukları bilinecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.


Zorunlu HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı HES kodu nedir, ne işe yarar?