Sığınmacılar için ne yapabiliriz?

Sığınmacılar için ne yapabiliriz?

3 yaşındaki Aylan'ın bodrum kıyılarındaki o görüntüsünün ardından birçok kişi Suriyeli sığınmacılara yardım etmek için harekete geçti. Sığınmacılara nasıl ve nereden yardım edeceğini bilmeyenler için de sosyal medyada bir liste oluşturuldu.

İletişim uzmanı Zeynep Hurmuş Hürbaş'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta oluşturduğu listede, gönüllü arama kurtarma ekiplerinden, sığınmacılara barınak, gıda ya da maddi katkı sağlayan derneklere kadar çok sayıda oluşum yer alıyor.


Göçmen krizine karşı harekete geçmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek listedeki başta Kızılay ve UNİCEF'in olduğu kuruluşlar şöyle:


Migrant Offshore Aid Station yani "Göçmen Açık Deniz Yardım İstasyonu", kuruluş kendi paralarıyla bir gemi alarak göçmenleri kurtarmayı amaçlayan gönüllüler tarafından kuruldu. Sınır tanımayan doktorlar da onlarla birlikte çalışıyor.


"Halkların Köprüsü'' ise Türkiye'den. Halkların Köprüsü, haftalardır Yunan adalarına geçmek için başta İzmir'in Basmane ilçesinde sokaklarda bekleyen Suriyeli göçmenler için barınma, sığınma, bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.


"Yabangee"


Yabangee ise sık sık mültecilere yardım projelerine destek olan bir oluşum. Yardım amacıyla bugün saat 19:00'da İstanbul-Cihangir'deki cafe Lumiere'de bir bağış toplantısı yapılacak.


"Small Projects İstanbul"
Yardım için kırtasiye malzemesi arayan ekibi takip edip, Türkçe öğretmek üzere gönüllü olabilir, boya ve kırtasiye malzemeleri iletebilirsiniz.


Diğer yardım kuruluşları ise şöyle:


Hayata Destek İnsani Yardım Derneği, Uluslararası Kurtarma Komitesi, Refugees Welcome, Gezi Revir, Derviş Baba Kahvehanesi, Gündem Çocuk Derneği, Göçmen Dayanışma Ağı.


Tüm detayları için Hürbaş'ın Facebook'taki gönderisine buradan ulaşabilirsiniz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS