Siirt'in Tillo ilçesinde iki seçim olacak

Siirt'in Tillo ilçesinde iki seçim olacak

Siirt'in Tillo ilçesinde 7 Haziran'da çifte seçim heyecanı yaşanacak. Seçmen, milletvekilliğinin yanı sıra belediye başkanlığı seçimi için de oy kullanacak.

Tillo'da Belediye Başkanı Mehmet Mesut Memduhoğlu, Başkan Vekili Cemal Erken ve 8 belediye meclis üyesinin istifa etmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesini kararlaştırdı.


Belediye Başkanlığı için AK Parti İdham Aydın'ı, HDP Özcan Aksoy'u aday gösterdi. Diğer partiler ise aday çıkarmadı. Tillo'da belediye başkanlığı görevini, bir belediye meclisi üyesi vekaleten yürütülüyor. İlçe sakinlerinden Cemil Aydın, AA muhabirine, 7 Haziran'da hem belediye başkanını hem de Meclis'te kendilerini temsil edecek milletvekillerini seçeceklerini söyledi. Tillo'da sakin bir seçim atmosferinin yaşandığını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:


"Belediye başkanı ve milletvekili seçimlerine hazırlanıyoruz, onun için daha fazla heyecan var. Geçmiş seçimde yaşanan üzücü olayın tekrarlanmamasını istiyoruz. Çok fazla seçim çalışması ve propaganda yapılmıyor. Her ne kadar çarşıda yapılan süslemelerin dışında bir çalışma yoksa da Tillo'da sadece iki partinin seçime gitmesi ve vatandaşların iki ayrı oy kullanması doğal olarak daha fazla heyecanlandırıyor."


Esnaf Aydın Durgun da seçimlerin huzurlu bir ortamda geçmesini temenni ederek, "Geçen seçimde yaşanan dargınlıklar ve küskünlükler inşallah bu seçim kalkacak. Vatandaş seçim gününü heyecanla bekliyor çünkü bu seçim, tüm Türkiye'yi olduğu gibi Tillo'yu ayrıca ilgilendiriyor" dedi.


Kredi çekip milletvekili adayı oldu


Kılıçdaroğlu: 'Anamur muzunu çikita muzuna ezdirmeyeceğiz'


Olay


Tillo'da 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerin ardından AK Parti ve Saadet Partisinin belediye başkan adaylarının yakınları arasında çıkan kavgada, Saadet Partisinin adayı Behmen Aydın bıçaklanarak öldürülmüş, olayla ilgili AK Parti'den Tillo Belediye Başkanı seçilen Mehmet Mesut Memduhoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişi, "iştirak halinde adam öldürme" suçundan tutuklanmıştı.


Memduhoğlu ile Belediye Başkan Vekili Cemal Erken ve 8 belediye meclisi üyesi görevlerinden istifa etmişti. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında Memduhoğlu'nun da aralarında bulunduğu 4 sanık tahliye edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS