Siirt'te 85 kamu görevlisine PKK propagandasından işlem

Siirt'te 85 kamu görevlisine PKK propagandasından işlem

Siirt'te "terör örgütü propagandası" yaptıkları iddiasıyla geçen yıl 85 kamu görevlisi hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı bildirildi. Ayrıca kentte yapılan operasyonda PKK'ya yardım yataklık ettiği öne sürülen 11 kişi gözaltına alındı.

Siirt Emniyet Müdürü Metin Özkan, terör örgütüne destek verdiğini tespit ettikleri kamu görevlilerine yönelik geçen yıl çalışma yapıldığını belirterek, "Teröristlerle doğrudan mücadelenin yanı sıra bunlara destek veren ki maalesef bir kısmı da kamu görevlisi olan şahıslarla da mücadele etmek gerekiyor. Geçen yıl vatandaşı tahrik eden, devlet büyüklerine hakaret eden, terör örgütü propagandası suçu işleyen 85 kamu görevlisi hakkında adli ve idari işlem başlatıldı. Bu konuda Siirt'te 113 işlem yapıldı" diye konuştu.


"Soruşturmalar kapsamında 6 kişiye başka illere uzaklaştırma cezası verildi. Tutuklu bulunanların yanı sıra haklarında açılan davaları devam eden kamu görevlileri de var" diyen Özkan, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü anlattı. Özkan, kamu görevlilerinin terör örgütüne destek vermesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:


"Hem devlet personeli olarak maaşınızı alacaksınız hem de örgüte destek vereceksiniz, bunu kabul etmek söz konusu olamaz. Vatandaşı tahrik, devlet büyüklerine hakaret, terör örgütü propagandası yapmak adli suçtur. Bir de bunu kamu görevlisi unvanıyla yaparsanız, bu suçla mücadele etmek gerekiyor. Bu da terörün ciddi ayaklarından biri. Şimdiye kadar Siirt'te ciddi çalışmalar yapıldı. Bunun devamı da gelecek."


"Vatandaşlar bizi ihbarla destekliyor"


Konuyu her açıdan takip ettiklerini vurgulayan Özkan, terör örgütünün finansal kaynaklarıyla ilgili çalışma başlattıklarını, operasyonların süreceğini söyledi. "Vatandaşlar teröre karşı bizi ihbarlarla destekliyor" diyen Özkan, Siirt'te vatandaşların hendek kazan, barikat kuran terör örgütü üyelerine güçleri ölçüsünde engel olmaya çalıştığını, bu açıdan ciddi ihbarlar yapıldığını sözlerine ekledi.


Ayrıca, Siirt'te terör örgütüne yardım ve yataklık ettikleri şüphesiyle 11 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, özel harekat polislerinin desteğiyle terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık yaptıkları iddia edilen kişilerin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Güvenlik güçleri, evlerde yaptığı aramada, eylem notlarının da bulunduğu çok sayıda örgütsel doküman ele geçirdi. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS