Siirt'te ilkokul yakınında patlayıcı ele geçirildi

Siirt'te ilkokul yakınında patlayıcı ele geçirildi

Siirt'te ilkokul yakınında terör örgütü PKK mensuplarına ait silah, mühimmat ve patlayıcı ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, ihbar üzerine Davut İlbaş İlkokulu yakınındaki merdivenlerin altında yaptıkları aramada 5 kalaşnikof, 5 el bombası, 5 kilogram C4 patlayıcı, tüpler, çuvallar ve yağ tenekelerinin içinde 152 kilogram amonyum nitrat buldu. 

Vali Mustafa Tutulmaz, ele geçirilen malzemelerin emniyette sergilenmesi sırasında yaptığı açıklamada, Siirt halkına teşekkür etti. Siirt halkının terör örgütünün faaliyetlerine hiçbir dönemde destek vermediğini vurgulayan Tutulmaz, şunları kaydetti: "Bu malzemelerin ele geçmesinde halkımızın büyük desteği olmuştur. Biliyoruz ki ilimizin huzuru ancak halkımızın güvenlik güçleriyle iş birliği içinde olmasıyla mümkün olacaktır. Bunun en iyi örneğini de Siirt'te görmekteyiz. Bundan dolayı Siirt halkımıza teşekkür ediyoruz." 

Tutulmaz, yakalanan mühimmatın sözde barış isteyen gruba ait olduğuna dikkati çekerek, "Hendek kazarak, silahları depolayarak, patlayıcıları belirlibir şekilde patlatarak huzurun ve barışın geleceğini düşünüyorlar herhalde" ifadesini kullandı. Dün, mezarlık ve camide de silahların ele geçirildiğini anımsatan Tutulmaz, "Bugün de maalesef okulun hemen yan tarafında, yüzlerce öğrencinin geçtiği yerde stoklanmış durumdaydı. Eğer patlama olsaydı, zarar görecek olan kişiler öncelikle öğrencilerimiz olacaktı" diye konuştu. 

"Barışın ve huzurun tarafı olsunlar"

Vali Tutulmaz, gazetecilerin, HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım'ın dün cami ve mezarlıkta ele geçirilen silahlara ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, o zihniyette olanların olumlu sözler söylediğini ancak olumsuzluk içinde bulunduklarını anlattı. Tutulmaz, "Onlar güvenlik güçlerinin de dahil, Siirt'in vekili ve belediye başkanıdırlar. Bu işin tarafı olacaklarsa, gerçekten barışın tarafı olsunlar. Bugüne kadar milli bayramlarda sayın vekilimizi görmedik ama her terörist cenazesinde en önde görüyoruz" görüşünü paylaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS