Siirt'te olaylı yürüyüş

Siirt'te olaylı yürüyüş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Siirt'te düzenlenen, "Darbeye karşı demokratik halk buluşması" yürüyüşünde olaylar çıktı. Polis, PKK lehine slogan atan gruba yaptığı müdahaleden, HDP'li milletvekilleri de etkilendi.

Aralarında HDP, DTK, HDK temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu kalabalık bir grup, Siirt'te "Darbeye karşı demokratik halk buluşması" yürüyüşü düzenledi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Buluken, milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Ayşe Acar Başaran, Besime Konca ile DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle ile Leyla Güven'in bulunduğu kalabalık bir grup yürüyüş yapmak üzere HDP Siirt İl Başkanlığı önünde toplandı. Grup içerisinde bulunan bazı kişilerin terör örgütü PKK lehine slogan atması üzerine polis, gruba müdahale etti. Polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile gruba müdahale ederek, kalabalığı dağıttı. Grup içerisinde bulunan HDP'li milletvekilleri de müdahaleye tepki göstererek, Siirt Valisi'ni istifaya çağırdı.

Olaylı yürüyüşün ardından HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Siirt Belediyesi binası önünde yaptığı konuşmada, "Bütün yurttaşlarım saldırısız, şiddetsiz bir şekilde burada kimseden izin almadan toplantı ve gösteri yapmayı sizler burada ispat ettiniz. Bugün dünyanın en antidemokratik yasası olsa da, bir anayasayı sizler savunuyorsunuz. Sevgili yoldaşlar, aslında halkla buluşma bu demektir. Aslında sizlerin konuşması gerek, mikrofonu ben sizlere uzatıyorum istediğinizi söyleyin. Vali, sizin dediklerinizi duysa da, duymasa da sizler buraya müteahhitlerin otobüslerine dolarak gelmediniz. Üzerinize su sıkan gaz sıkan TOMA'ları aşarak buraya geldiniz. Size sırtını dayayan bir vekil, dünyanın bütün güçlerine meydan okur ve biz de okuyoruz" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Buluken de yaptığı konuşmada, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılma konusuna değinerek, "Yaşanan zulme karşı darbecilerin yaptıkları müdahalelere karşı Siirt halkının iradesinin asla yok sayılmayacağını, dimdik ayakta olacağını, bugün bir kez daha gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. 7 Haziran'dan bu güne kadar, bu saray darbesi, halk iradesini tasfiye etmek için her türlü baskı, şiddet, katliam ve faşist sahaya sürdü.

Şimdi 1 Kasım'da sonuç alamadığı için, milletvekili üzerinden, parlamento grubunun iradesi üzerinden, Kürt halkının iradesi üzerinden demokratik siyasetin yolunu kapatmak istiyor. Ezilen Türk halkının, demokratik mücadelesini parlamentodan dışarıya atmak istiyor. Ama bu sefer tabi arada bir fark var, o zaman Tayyip, saray neşriyatında AKP iktidarı ile birlikte hareket ediyordu. Şimdi kendisine iki koltuk değneği buldu. Birisi MHP, birisi CHP. Neye benziyorlar biliyor musunuz? MHP, CHP, AKP ve sarayda Recep Tayyip Erdoğan faşizmi, Dalton kardeşlerine benziyorlar. Onlar, faşizmin apoletlerini omuzlarına geçirdiklerinde sanıyorlar ki, kafalarına savaş berelerini geçirdiklerinde biz bu Dalton Kardeşler karşısında diz çökeceğiz, boyun bükeceğiz.

Onlar bizi dışarıya atmak için Türkiye halklarını da kandırmak için bir yapay, milli cepheden bahsediyorlar. Oysaki dediğim gibi bu cephenin millilikle bir alakası yok, bu açık bir şekilde faşizm cephesidir ve bu faşizm cephesine karşı bakın bu gün biz halkımız ile dimdik ayaktayız. Türkiye'nin dört bir yanından, Kürdistan'ın dört bir parçasında zaten halkımız bizim arkamızda bizim yanımızdadır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS