Silvan ve Lice ateş çemberine döndü; OHAL dönemi manzaraları

Silvan ve Lice ateş çemberine döndü; OHAL dönemi manzaraları

Silvan ve Lice ateş çemberine döndü; OHAL  dönemi manzaraları

Diyarbakır'ın Silvan ve Lice ilçelerinde PKK ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda dün bölge ateş çemberine döndü. Lice'deki çatışmada 4 asker hayatını kaybetti. Silvan'da ilçeye giriş çıkış kapatıldı; ilçede telefon, elektrik, su ve internet bağlantıları kesildi. Çatışmalarda PKK'lı olduğu ileri sürülen 1 kişi öldürüldü, 2 kişi yaralandı. Yaşananlar OHAL manzaralarını hatırlatırken ilan edilen sokağa çıkma yasakları bugün 07.00'de kaldırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Silvan'da PKK'nın eylemleri nedeniyle, Diyarbakır Valiliği'nin "halkın can ve mal güvenliğini sağlamak" gerekçesiyle 18 Ağustos Salı günü saat 01.00'den itibaren ilan ettiği sokağa çıkma yasağı, bu sabah saat 07.00'den itibaren kaldırıldı. Lice İlçesi'nde de operasyonlar nedeniyle dün saat 21.00'den itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağı, bu sabah saat 07.00'de son buldu.

Valilikten yapılan açıklamada, ilçede halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince dün 01.00'den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı kararı alındığı hatırlatıldı. "Silvan'da yapılan çalışmalar sonucunda huzur ve sükunetin sağlanması üzerine 07.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı kaldırıldı" ifadelerine yer verilen açıklamada, vatandaşlara yasağın uygulanmasına gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür edildi.

İşte Silvan'da son manzara

Lice'de çatışma: 4 asker şehit oldu

Lice şehidi 3 asker törenle uğurlandı

Özerlik ilanından 3 gün sonra operasyon başladı, çatışmalar çıktı

Diyarbakır'ın dün Silvan ve Lice ilçelerinde PKK ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda bölge ateş çemberine döndü, Olağanüstü Hal dönemini hatıra getiren manzaralar yaşandı. DBP Silvan İlçe Başkanı Barış Gülenyüzlü'nün 3 gün önce Mescit Mahallesi Azizoğlu Meydanı'nda yaklaşık 300 kişi ile birlikte özerklik ilan ettiği ve "Biz Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz" açıklaması yaptığı Silvan'da hendekler kazılan mahallelere PKK bayrakları asılmış ve polisin yaklaşmasına izin verilmiyordu. Barikatlara patlayıcılar yerleştirerek tuzaklayan PKK'lıların sokaklarda kimlik kontrolü yaptığı ve Tekel Mahallesi'ndeki 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nin bahçesinde bulunan direkteki Türk Bayrağı'nı indirip yerine PKK flaması astığı belirtildi. Yaklaşık bir haftadır devam eden gerginlik dün Tekel, Mescit ve Selahattin Mahallelerine YDG-H üyelerince kazılan hendeklerin kapatılmak istenmesi nedeniyle başlatılan operasyonla çatışmaya dönüştü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyarbakır'da bazı bölgeler "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Telefon, internet, elektrik ve su kesildi

800 polisin görev aldığı asker destekli operasyona özel harekat timleri, jandarma özel harekat personeli de katıldı. Operasyona, helikopterler de destek verdi. Saat 05.10'da başlatılan operasyon sırasında ilçenin giriş çıkışları kapatıldı, ilçe merkezinde telefon ve internet bağlantısı da kesildi. Mahallelere elektrik ve su verilmedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahalle savaşları yaşandı

Aralarında tanklarında bulunduğu zırhlı araçlarla yürütülen operasyon sırasında neler olup bittiğine dair ilk anda bilgi alınamayan Silvan'da YDG-H üyelerinin güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açtığı ve çatışmaların yaşandığı bilgisi verildi. İlçede ayrıca sokak aralarına bombalı tuzaklar kurulduğu ve bunların imha edildiği açıklandı. Olaylar sırasında adeta mahalle savaşları yaşandı.

Silvan'da büyük operasyon

Sokağa çıkma yasağı ve "geçici özel güvenlik bölgeleri" ilan edildi

Olayların büyümesi üzerine de Diyarbakır Valiliği önce Lice'de ardından da Silvan'da sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bölgede çatışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte, "geçici askeri güvenlik bölgesi" uygulaması başladı. İlan edilen bölgelere giriş çıkışlar yasaklandı. Diyarbakır Valiliği Silvan, Lice, Kulp ve Dicle ilçelerindeki 20 noktayı 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan etti. 5 Eylül'e kadar "geçici özel güvenlik bölgesi" ilan edilen ve vatandaşların girmesi yasaklanan yerler şöyle: "Silvan'a bağlı Taşköprü Vadisi, Toklar bölgesi, Kazandağı-Demirkuyu bölgesi, Hatuni Deresi bölgesi, Sarınç ve Fiğtarlası bölgesi, Üçbasamak bölgesi, Lice'ye bağlı, Kayacık Kuzeyi bölgesi, Balasi-Koca Tepe bölgesi, Kuşlu Tepe bölgesi, Toprak Tepe bölgesi, Mizagüldağı Tepe bölgesi, Dolapdere-Kerpiçören bölgesi, Harabe Tepeleri bölgesi, Horozivan Dağı bölgesi, Kıllıboğan Tepe bölgesi, Kulp'a bağlı, Oberkan-Davderal bölgesi, Simetok-Gülhermi bölgesi, Yaylak Durşin bölgesi, Dicle'ye bağlı, Kurşunlu bölgesi, Tir Sırtları bölgesi."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


 

DBP'li başkanlar gözaltına alındı

Emniyetten açıklama

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden Silvan'da yaşananlara ilişkin yapılan açıklamada, PKK'lı olduğu öne sürülen 1 kişinin öldürüldüğü ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen 2 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Açıklamada ayrıca PKK'lı olduğu iddiasıyla bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, Silvan'daki şüpheli bir araç içerisinde 3 av tüfeği, 298 av tüfeği fişeği, 439 biksi-kanas fişeği, 9 patlamamış el yapımı bomba, 42 metal el yapımı bomba dış kabı, 10 kırklı torpil kutusu, 19 litre benzin, 2 telsiz şarj aleti ve elektrik kablosu, 8 roketatar mühimmatı, 4 roketatar motoru, 4 çuval içinde beyaz renkli madde, mutfak tüpü içinde hazırlanmış el yapımı bomba, bir pantolon, bir çift spor ayakkabı, bir pense ve bir bıçağın ele geçirildiği belirtildi.

Lice'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

3 sivil yaralandı

Emniyet açıklamasında Silvan'da yaşanan çatışmalar sırasında 3 sivilin yaralandığı ifade edildi.

Asker ve polisin havanın kararmasıyla birlikte geri çekildiği Silvan'da çatışmalar sona ererken, pencere ve balkonlara çıkan vatandaşlar, operasyonu protesto etmek amacıyla, "tencere-tava" eylemi yaptı. Eylemin ardından ilçe sessizliğe büründü.

Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma:1 ölü

Yollar kapatılınca mahsur kaldılar

Silvan'a giriş ve çıkışların kapalı olması nedeniyle Van, Bitlis, Muş gibi illere gitmek için yola çıkan araç sürücüleri de ilçe girişinde mahsur kaldı. Karayolu üzerinde yolun açılmasını bekleyen sürücüler, "Çoğumuzun işi var, taziyesi var. Biz Bursa'dan taziyeye geldik. Bitlis'e gidecektik. Hiç bir günahımız yok. 5 saattir burada bekliyoruz. İzin alarak geldik. Soruyoruz, kimse birşey demiyor. Herkes bekliyor. Ne hakları var bunu yapmaya. Bu kadar haksızlık olmaz" dedi.

DBP'den açıklama

Olayların yaşandığı sırada Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı da yazılı açıklama yaparak, operasyonun "halka saldırı" olduğunu ifade etti ve "olasi bir katliamın önüne geçmek için" halkı Silvan'a gitmeye çağırdı. DBP'nin çağrısının ardından HDP milletvekilleri ve partili belediye başkanlarından oluşan bir grup, Silvan'a gitti.

Gültan Kışanak ve HDP'li vekiller Silvan'a gitti

Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, Edip Berk, Ziya Pir, Filiz Kerestecioğlu ve bazı sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu bir heyet, Silvan'a girmek istedi. Silvan girişindeki polis noktasına gelen heyetten Gültan Kışanak polislerle konuşarak ilçe merkezine girmek istediklerini söyledi. Görevli polisler ise Valilik talimatı ile sadece 2 araçla Belediye Başkanı ve milletvekillerine izin verileceğini söyledi.

Konvoyla polis noktasına gelen Kışanak'ı görevli polisler "Başkanım hoşgeldiniz" diye karşıladı. Kışanak'ın "Keşke bu memlekete barış gelseydi, biz de hoş gelseydik" demesi üzerine polis memuru ise "Kesinlikle hepimiz onun derdindeyiz" diye cevap verdi. Kışanak'a açıklama yapan polisler, "Sayın Başkanım, Vali beyin kesin talimatı var. Siz ve milletvekillerimiz en fazla iki araç alabiliyoruz. Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve meclis üyesi varsa sadece 2 araç alabiliyoruz" dediler.

DBP'den Doğubeyazıt'ta "özerklik" açıklaması

Kışanak'ın "Peki nasıl gelecek arkadaşlar?" sorusu üzerine polisler, "Zaten şu an can güvenliği yok. İçeride zaten hiç bir şekilde can güvenliği yok" karşılığını verdi. Polislerin can güvenliği ile ilgili cevabı üzerine Kışanak, "Nasıl can güvenliği yok? Orada 80 bin insan yaşıyor nasıl can güvenliği olmaz?" dedi. Polisler ise, "Onların güvenliğini bizim arkadaşlar almış. Siz merak etmeyin. Vatandaşlarımızın güvenliğini bizim arkadaşlar almış. Devlet orada can güvenliğini almış. En fazla iki araca sığacak kadar alabileceğiz. Sığmıyorsa vekil ve başkanımız gelsin. Siz lüfen kendiniz ayarlayın ve o şekilde geçiş yapalım" dediler.

Geçiş tartışmasının uzaması üzerine görevli polisler Belediye Başkanı ve milletvekillerinin Silvan'a gidip Kaymakam veya telefonla Vali ile görüşmesini istedi. Talimat verilmesi durumunda diğer araçların da alınacağını söyleyen polislere HDP Milletvekili Ziya Pir, "Şimdi biz Karadenizli olarak şunu düşünüyoruz. Şimdi Başkanımıza izin verdiniz geçti. Biz diğer vekiller gelsek durduracak mısınız?Bu gülünç bir durum diyerek" cevap verdi.

"Ben devletin değil halkın vekiliyim"

Tartışmalar sırasında HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun, "Ben İstanbul vekiliyim. Buraya minibüsle geldim. Siz beni neyle içeri götüreceksiniz?" sorusuna cevap veren polis memuru, "Gerekirse zırhlı araçla götürebiliriz" dedi. Bunun üzerine araya giren Kerestecioğlu, "Yok zırhlı araçla tabi götüremezsiniz. O daha güvenliksiz" dedi. Cevap veren polis memuru ise, "Can güvenliğiniz için. Bu daha güvenli. Devletin zırhlı aracı bu. Siz de devletin vekiliyseniz o zaman güvenebilirsiniz" dedi. Kerestecioğlu ise polis memurunun konuşmasına karşılık, "Ben devletin değil halkın vekiliyim, o ayrı birşey" diye konuştu.

Kışanak: "Ortada siyasi bir sorun var"

Silvan'a gitmeden önce DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, başından beri sorunların can kaybı yaşanmadan çözülmesi için çaba içinde olduklarını belirterek, "Buraya geliş nedenimiz budur. Silvan'da halkın baskılara karşı bir tepkisi vardı. Sürekli gözaltılar, operasyonlara halkın 'yeter' dediği bir noktaydı. Şimdi bir askeri müdahale ile karşı karşıya. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi, tüm iletişim kesildi, ilçeye giriş çıkış yasaklandı. Biz yurttaşların, belediye başkanlarımızın, çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz. Kente girmek, bu çatışma zeminini ortadan kaldırmak için elimizden geleni sarf etmek istiyoruz. Giden can geri gelmiyor. Biz hiç bir insanın yaşamını yitirmeden bu müdahaleyi durdurmak istiyoruz. Burada akılla izah edilmeyen bir tutumla karşı karşıyayız. Hem içeride can güvenliği yok diyorlar, hem bizimle birlikte güvenliği sağlayacak arkadaşların gelmesine izin vermiyorlar. İki araca sığın gibi bir teklif var ortada. Biz iki araçla geçip oradaki halkın durumunu görmek ve olası bir can kaybının önlenmesi çabası içinde olmak istiyoruz. Bu bir vicdanı sorumluluk, insanı sorumluluktur. Sorun askeri bir sorun değil. Sorun silahlar meselesi değil. Ortada siyasi bir sorun var. Birilerinin çıkıp bu halka güvence vermesi lazım. Bu bir siyasi konudur. O nedenle ben Ankara'nın bu kadar buradan uzak olmaması gerektiğini, duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Buranın ikinci Varto olmasına kimsenin izin vermemesi lazım. Bugün herkesin gözü, kulağı burada olmalı. Burada can kaybını önleyecek insani bir barikat kurmamız lazım" şeklinde konuştu.

Hakkari'de evlere "özerklik" baskını

Silvan'a gittiler

Yapılan görüşmelerin sonunda Belediye Başkanı Kışanak ve milletvekillerinin iki araçla Silvan'a gitmesine izin verildi. Belediye Başkanı ve Milletvekillerinin gitmesinin ardından polis noktasından uzaklaşmak istemeyen grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Bunun üzerine ilçe girişine TOMA ve zırhlı polis aracı getirildi. TOMA'dan yapılan uyarının ardından kalabalık yoldan geriye çekildi.

Kışanak: "Sivillerin güvenliğe alınması lazım"

Gültan Kışanak ve HDP milletvekilleri Silvan'daki incelemelerinin ardından makamında Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüştü. Silvan'daki izlenimlerini valiye aktaran heyet adına çıkışta Gültan Kışanak açıklama yaptı. Görüşmenin olumlu geçtiğini ifade eden Kışanak, şunları söyledi: "Sivil halk çatışmanın ortasında kalmış durumda. Silvan'daki operasyonu asker yönetiyor. Şu an sivil insanların olduğu mekanlarda çatışma ve patlamalar yaşanıyor. Bu durumdan çok kaygılıyız. Bütün Türkiye'nin bu konuda duyarlı olması ve ortaya vahim bir tablonun çıkmasını önlemek için, herkesin harekete geçmesi lazım. Askeri operasyonun durdurulması ve sivillerin güvenliğe alınması gerekiyor. Valilik ile yaptığımız görüşmede de bu konuları konuştuk. Şimdi biz tekrardan Silvan'a geri döneceğiz. Ankara'daki yetkilileri de sağduyu olmaya, bu vahim tabloyu önleyecek tedbirleri almaya davet ediyoruz. Yoksa hiç birimizin tahmin etmeyeceği kadar kötü tablolar ortaya çıkabilir. Sivil halkın bulunduğu yerleşim yerlerinde bu kadar ağır silahların olması korkunç bir tablodur. Bu tablonun derhal son bulması gerekiyor. Gerekçesi ne olursa olsun, güvenlik gerekçesiyle güvenlik başka tedbirlerle alınabilinir."

Şırnak'ta DBP'lilere "özerklik" açıklaması operasyonu: 3 gözaltı

Açıklamanın ardından heyet yeniden Silvan'a döndü.

Lice'de 4 asker şehit

Lice'de sabah saatlerinde, bölgede yol kapatma eylemlerinin yapıldığı Fis Ovası ile Kocaköy bölgesine helikopterlerle operasyon yapıldı. Askerin karadan girmediği bölgeyi helikopterler havadan taradı. Bölgede bulunan PKK'lıların da karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 4 asker şehit oldu. Lice'de de saat 21.00'dan 07.00'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DBP Diyarbakır İl Başkanlığı, Lice'deki olaylar nedeniyle HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, merkez Kayapınar İlçesi Belediye Başkanı M.Ali Aydın ile HDP ve DBP'li yöneticilerin bölgeye gittiğini açıkladı. Açıklamada, çatışmaların sürdüğü bölgede orman yangınlarının çıktığı da ifade edildi.