Sırrı Süreyya Önder, AYM'den tutuklu vekiller için randevu aldı

Sırrı Süreyya Önder, AYM'den tutuklu vekiller için randevu aldı

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, tutuklu HDP'li vekiller için Anayasa Mahkemesi'nden (AYM) randevu aldı. Önder, randevuyu alabilmek için, AYM'nin 55. yıldönümü davetiyesindeki LCV numarasını doğrudan aradı.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre; Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 55. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene HDP milletvekillerinin tamamı katılmak isteyince salonda yer sorunu olduğu gerekçesiyle sorun yaşandı.


TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, TBMM İdare Amiri ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar'dan oluşan HDP heyeti, AYM binası önünde haftalardır rutin bir şekilde tutuklu milletvekilleri konusundaki rutin basın açıklamasının ardından HDP Genel Merkezi'ne geçti.


Meral Danış Beştaş'ın tahliyesine itiraz edildi


Önder aradı


HDP'li Önder, parti genel merkezine döndüklerinde AYM'nin dün gerçekleşen kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek tören için partiye gönderilen davetiyeyi görerek, davetiyedeki LCV numarasını doğrudan aradı. Edinilen bilgiye göre HDP'li Önder, kendisine yanıt veren AYM yetkilisine TBMM İdare Amiri olarak "henüz tutuklanmayan bütün HDP milletvekillerinin AYM'nin törenine katılacağını" bildirdi.


HDP'li Nursel Aydoğan'ın vekilliği düşürülebilir


'Salonda yer yoksa ayakta da dururuz'


HDP'li Önder'in tutuklu olmayan bütün HDP milletvekillerinin törene katılacağını bildirmesinin ardından; AYM Genel Sekreterliği ve AYM Özel Kalem defalarca geri dönüş yaparak, Önder'e törenin gerçekleştirileceği salonda 'yer sorunu' olduğu için tüm milletvekillerini kabul edemeyeceklerini bildirdi. HDP'li Önder ise her defasında "Bu güzide kurumun kuruluş yıldönümünde orada olmak istiyoruz. Ayakta dururuz, oturmamız şart değil" yanıtını vererek bütün milletvekilleriyle törene katılacaklarını yineledi.


Savcılık Nursel Aydoğan için yakalama kararı talep etti


Edinilen bilgiye göre, yaşanan bu ilginç telefon trafiğinin sonunda AYM Başkanı Arslan, doğrudan HDP'li Önder'i aradı. AYM Başkanı Arslan'ın önümüzdeki hafta HDP heyetine randevu verdi.


AYM'nin dün gerçekleştirilen 55. kuruluş yıldönümü törenine HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve HDP MYK üyesi Pınar Akdemir katıldı. AYM Başkanı Arslan ile HDP heyetinin gelecek hafta içinde görüşmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS