Şişli'deki likör fabrikası planı iptal

Şişli'deki likör fabrikası planı iptal

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Şişli'deki eski likör fabrikasının yerine yapılacak projeyi kapsayan imar planı tadilatını, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde, Şişli Dikilitaş Mahallesi'nde bulunan "arazinin konu ve maksat yönünden hukuka aykırı olduğu, yüksek yapılaşma koşullarına gidildiği, idari işlemin İstanbul 2. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun görüşü alınmadan hukuka aykırı olarak tesis edildiği, trafik yoğunluğunu artırıcı, plan bütünlüğünü bozucu, şehircilik ve mimarlık ilkelerine, planlama tekniğine kamu, imar ve hukukuna aykırı" olduğu iddiasıyla açılan iptal ve yürütmenin durdurulması davası, 24 Aralık'ta sonuçlandı.


Mahkemenin kararında, dava konusunun parselin uyuşmazlığa konu 1/5000 ölçekli nazım imar planı tadilatı kapsamında kaldığı ve plan onama sınırları içinde ticaret fonksiyona ayrıldığı, taşınmazın mevcut haliyle fiilen geçmişte tescilli "Tekel Likör ve Kanyak Fabrikası" olarak kullanılmakta olduğu, keşif anında ön binanın ayakta fakat kullanılamaz halde diğer kısımlarının ise yıkıldığının tespit edildiği anlatıldı.Kararda, imar planı tadilatının yoğunluk, ulaşım, çevresel etkiler, yapılaşma, sosyal donatı gibi unsurlar açısından, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ile kamu yararı yönünden irdelendiğinde uygun görülmediği sonucuna ulaşıldığı kaydedilerek, dava konusu plan tadilatının iptaline hükmedildiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS