Soğuk hava donduruyor

Soğuk hava donduruyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 12 dereceyle Erzurum ve Kars'ta ölçüldü. Fethiye'de soğuk hava çiftçilere "don nöbeti" tutturdu.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı,sıfırın altında 12 dereceyle Erzurum ve Kars'ta kaydedildi. Bölge genelinde havanın çok bulutlu ve aralıkla kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayına karşı dikkatli olunması gerektiği belirtilidi.
Yağışların, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor.
En yüksek hava sıcaklıklarının ise sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 9, Kars'ta 7, Ağrı'da 7, Erzurum'da 6 ve Erzincan'da 5 derece olması bekleniyor.


"2 bin 762 köy ve mahalleye ulaşım sağlanamıyor"


Kar kalınlığı Ağrı'da 72, Erzurum'da 43, Ardahan'da 28, Kars'ta 20, kayak merkezlerinde ise Erzurum Konaklı'da 142 ve Palandöken'de 150, Sarıkamış Cıbıltepe'de 76, Erzincan Ergan'da 70 santimetre ölçüldü. Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı, ulaşımda aksamalara neden oluyor. Tipi ve fırtına nedeniyle Sivas'ta 767, Erzurum'da bin 143, Ağrı'da 450, Erzincan'da 506, Tunceli'de 244, Kars'ta 235, Iğdır'da 67, Kastamonu'da 413 köy, Ardahan'da 81 köy ve mahallede ulaşım sağlanamıyor.


Kapalı yolların açılması için belediye ve il özel idaresi ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Karayolları 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise bazı karayollarının kar yağışı ve tipiden ulaşıma  kapandığı bildirildi. Erzurum-Çat karayolunda ulaşım sağlanamadığı belirtilen açıklamada, Çat-Bingöl karayolunun da yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle büyük araçlara kapatıldığı kaydedildi.


 "Soğuk hava nedeniyle odun karaborsaya düşüyor"


Fethiye'de sebze yetiştiriciliği yapan çiftçiler, zirai dona karşı soba kurdukları seralarda nöbet tutuyor.
Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkililerden edinilen bilgiye göre,hava sıcaklığı ilçede sıfır dereceye kadar düştü.
Esenköy, Karaçulha, Çamköy, Çiftlik, Kargı ve Karegedik mahallelerinde domates yetiştiren çiftçiler, hava sıcaklığının düşmesi üzerine zirai don yaşamamak için seralara kurdukları sobaları yaktı. Seralarının farklı yerlerine astıkları termometreler ile ortamın ısısını ölçen üreticiler, sıcaklığı korumak amacıyla sabaha kadar nöbet tutmaya başladı. Çiftçi Neşet Kaban üç farklı serada 9 sobayla zirai dona karşı tedbir aldığını anlattı.Bir gecede yaklaşık 900 kilogram odun yaktığını dile getiren Kaban,şöyle konuştu: "Domatesin iyisi 1 lira 20 kuruştan satılıyor. Bazı domatesler ise 50 kuruştan alıcı buluyor. Sobada yaktığımız odunun kilogramı da yaklaşık 40 kuruşa denk geliyor. Soğuk hava uzun sürerse, yaktığımız odunun maliyeti de çok olacak.


Ayrıca, soğuk hava nedeniyle karaborsaya düşen odunun fiyatı da artıyor. Sabaha kadar bu sobaları yakarak seradaki ısıyı korumaya çalışacağız. İnşallah soğuk hava çok uzun sürmez." Kaban, soğuk havanın özellikle güneş doğarken etkili olduğunu, ürünlerinin zirai dondan etkilenmemesi için seradaki sobaları sürekli kontrol
ettiklerini vurguladı.


Trabzon'da hava ulaşımına kar engeli


Trabzon'da iki gündür etkili kar yağışı, uçak seferlerinin iptaline neden oldu. Kentte gece saatlerinden itibaren aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle Trabzon Havalimanı'ndan yapılması planlanan İstanbul, Ankara, Adana, İzmir ve Kocaeli uçuşları başta olmak üzere 17 sefer iptal edildi. Yetkililer, görüş mesafesinin 500 metreye kadar düştüğü kentte kar yağışının gün içinde de süreceğini kaydetti.


Düzce Üniversitesi'nde kar tatili


Düzce Üniversitesi'nde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ve sınavlara bugün 1 günlüğüne ara verildi.
Kentte 3 günden bu yana aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı kent merkezinde 30 santim, yüksek kesimlerde 1 metreye ulaştı. Düzce Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Yoğun kar yağışı nedeniyle 25 Ocak tarihinde sınavlara ve eğitime 1 gün süre ile ara verilmiştir" denildi. Kar nedeniyle kentte toplam 120 köy yolu ise ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri yolları açma çalışmalarını sürdürüyor.


Kastamonu'da  413 köy yolu kapandı


Kentte aralıklarla etkisini sürdüren kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Özellikle sahil ilçelerinde kar yaşamı güçleştirdi. Kent genelinde 413 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri yolları açma çalışmalarını sürdürüyor. Yoğun kar yağışı, 2 bin nüfuslu Doğanyurt İlçesi'ndeki enerji nakil hatlarına da zarar verdi. Kar nedeniyle ağaçların enerji nakil hatlarının üzerine devrilmesi sonucu ilçeye elektrik verilemediği belirtildi. İlçeye bağlı 62 köy ile İnebolu'ya bağlı 42 köye de elektrik akımı verilemiyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS