Son Dakika

Sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Valiliklere önemli talimat

A A

23.03.2020 - 09:21 Son Güncelleme:

Sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Corona virüsü salgını kapsamında tüm tedbirler gözden geçiriliyor. Kamuoyunda en çok konuşulan tedbirler arasında ise “Sokağa çıkma yasağı” ile ilgili alınabilecek kararlar düşünülüyor. Valiliklere 65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı ile ilgili son talimat ulaştı. İşte, Sokağa çıkma yasağı ile ilgili son durum….

Sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Valiliklere önemli talimat

Corona virüsü ile ilgili alınan tedbirler arasında kamuoyunda en çok “Sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?” sorusunun cevabı yer alıyor. Peki, sokağa çıkma yasağı gelecek mi? İşte, 81 ilin valiliklerine 65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı ile ilgili verilen talimat ve Sokağa çıkma yasağı ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman tarafından Hürriyet Gazetesi’ne yapılan değerlendirme…

VALİLİKLERE TALİMAT

65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasağı ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen talimatlar şöyle:

1- İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacaktır.

 2- Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacaktır.

 3- İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.

BAKAN SOYLU'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmemesini sordu.

İşte, Bakan Soylu’nun yanıt:

Dinamik bir süreç. Süreci takip ediyoruz. Şimdiye kadar attığımız adımların, aldığımız kararların sonucunu takip ediyoruz. Bu işin başından itibaren hareketliliği azaltmaya, sosyal mesafeyi arttırmaya çalışıyoruz. Minimum mobilizasyon ve sosyalizasyon. Hedefimiz budur. Şu ana kadar da bu hedefi tutturduğumuzu düşünüyoruz.