65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

Sokağa çıkma yasağı kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü grubu için önümüzdeki günlerde bir değerlendirme daha yapılacak. Olası bir karar alınması durumunda ise 65 yaş üstü kişiler de dışarı çıkabilecek. Peki, 27 Mayıs'ta sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor mu?

Bayram günlerinde koronavirüsün yayılımının önüne geçmek için geçtiğimiz haftalarda büyükşehirlerde uygulanan kısıtlama bu kez 81 ilin tamamında uygulanmıştı. Kısıtlamaya uymayanlara idari para cezası verilirken vatandaşların mağdur olmaması için ekmek satışı kısıtlama boyunca devam etti. Peki, sokağa çıkma yasağı ne zaman sona erecek?

27 MAYIS’TA YASAKLAR KALKIYOR MU?

Arife günü başlatılan kısıtlama Türkiye genelinde 81 ilin tamamında uygulanıyor. Toplamda 4 gün sürecek olan kısıtlama bayramın son günü saat 24:00’te sona erecek. Yani vatandaşlar 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü saat 00:00 itibariyle dışarı çıkabilecekler.

NORMALLEŞME TAKVİMİ AŞAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ...

65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkma yasağının tamamen kalkacağı resmi tarih ise henüz açıklanmadı. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapıldığında ilgili içeriğimizde yerini alacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KAÇ PARA?

Kısıtlama süresi boyunca belirtilen şartlar dışında dışarı çıkan kişilere idari para cezası uygulanacak. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor. Bu ceza daha sonra belirtilen kurumlar aracılığıyla ödenebiliyor.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS