Soma davası yarına ertelendi

Soma davası yarına ertelendi

Manisa’nın Soma ilçesinde, geçen yıl 13 Mayıs’ta 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ceza davasının ikinci duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah başladı ve sanıklara yeni avukat atanması için yarına ertelendi.

Soma’daki maden faciasının ceza davasının ikinci oturumu Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah oturumu ile başladı. Sanık avukatlarının birden fazla kişinin avukatı olması bunun da menfaat çatışmasına neden olabileceği gerekçesiyle onlara başka avukatlar atanması için yarına ertelendi..


Türkiye ve dünya tarihinin 301 kişi ile en fazla can kaybı yaşanan maden kazası olarak tarihe geçen Soma duruşmasında, sabah erken saatlerde geniş güvenlik önlemi alınan mahkeme salonu etrafında maden şahidi aileler ve avukatlar kimlik kontrollerinin ardından duruşma salonuna alınmış, 8’i tutuklu 45 sanık hakim karşısına çıkmıştı.


MHP lideri Devlet Bahçeli'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt


ilk duruşmada neler yaşandı?


Soma davasının ikinci duruşmasına HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı. İlk duruşmada sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluğuna karar verirken, yeni bir bilirkişi heyeti oluşturularak madende yeniden bir inceleme yapılmasına karar verilmişti. İlk duruşmada en çok tartışılan konulardan biri olan facianın yaşandığı madendeki topıu defterlerinin de mahkeme heyetine sunulduğu öğrenilirken, bugün başlayan duruşmada sanıkların çapraz sorguya alınması beklenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS