Soma Davası'nda mütalaa gerginliği

Soma Davası'nda mütalaa gerginliği

Soma Davası'nda mütalaa gerginliği

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin davanın görülmesine devam edildi. Cumhuriyet Savcısı Şükrü Akyıl, Manisa'da yürütülen ve gizlilik kararı olan FETÖ/PDY soruşturmasının sonuçlanıncaya kadar beklenmesini önerip, esas hakkındaki mütalaasını bundan sonra vereceğini belirtince müdahil avukatları ve mağdur yakınları duruma tepki gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılanan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi
Ertan Ersoy ve Emniyet Teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik ile bazı tutuksuz sanıklar, mağdur aileleri ve taraf avukatları katıldı.

YSK eyleminde gözaltına alınan 16 kişi serbest

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, sanık avukatları önceki oturumda okunan ek bilirkişi raporuna yönelik savunma yaptı.

Tutuklu sanıklar Teknik Müdür İsmail Adalı ile Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy, şubatta mahkemeye sunulan ek bilirkişi raporunda da eksik ve çelişen ifadelerin olduğunu belirterek yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti.

Müdahil avukatları ve mağdur yakınları tepki gösterdi

Sanık avukatları da mahkeme heyetinden faciadaki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) etkisinin ortaya çıkması için Manisa'da yürütülen ve gizlilik kararı olan bir soruşturmanın sonuçlanmasının beklenmesini istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanık avukatlarının savunmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Şükrü Akyıl, Manisa'da yürütülen ve gizlilik kararı olan FETÖ/PDY soruşturmasının sonuçlanıncaya kadar beklenmesini önerip, esas hakkındaki mütalaasını bundan sonra vereceğini belirtince müdahil avukatları ve mağdur yakınları duruma tepki gösterdi.

Salonda gerginlik

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, salonda gerginlik artınca duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verdi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan müdahil avukatlarından Selçuk Kozaağaçlı, Cumhuriyet Savcısı Akyıl'ın şubat ayında esas hakkında mütalaasını hazırlamasına rağmen beklettiğini belirterek, "Bu dava bitti, çeşitli kurum ve kuruluşlardan 10 tane rapor hazırlandı. Raporların hepsinin ortak yönü, işverenin ihmalinden, almadığı tedbirler yüzünden bu kazanın meydana geldiği yönünde. Biz bir kişiye dahi haketmediği cezayı istemiyoruz." dedi.

Manisa'da yürütülen ve gizilik kararı olan soruşturmayla ilgili bilgi edinmek için mağdur yakınlarıyla Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vereceklerini dile getiren Kozaağaçlı, "O dosyanın tamamlanmasını bekleyemeyiz. Bu dava devam edecek, bu davayı uzatacak, çıkmaza sürüklemek ölen madencilerin çocuklarına saygısızlıktır." diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber