Soma'nın emniyet çavuşu: "Ne yapacağımızı bilemedik, su tuttuk"

Soma'nın emniyet çavuşu: "Ne yapacağımızı bilemedik, su tuttuk"

Soma davasında mahkemenin dinlediği emniyet çavuşu Mehmet Basılkan, telaştan ne yapacaklarını bilemediklerini, sadece su tuttuklarını anlatarak, havanın yönünün değiştirilerek, ocağın boşaltılmasına komşu madenin yöneticilerinin karar verdiğini anlattı. Basılkan, Mahkeme Başkanının, "Demek ki başka çare varmış aslında. Neden daha önce yapmadınız?" sorusu karşısında ise sessiz kaldı.

Soma faciasına ilişkin Akhisar'da görülen davanın her duruşmasında 301 işçinin ölümünü hazırlayan kâr hırsı, çalışma baskısı, güvenlik önlemlerinin yoksunluğu, ihmal, boşvermişlik, tedbirsizlik, eğitimsizlik gibi sorunlar zincirinin bir yenisi ortaya çıkıyor. Davanın bugün görülen duruşmasında ifade veren emniyet çavuşu ise, kaza sonrasında müdahale konusunda bilgi ve eğitim eksikliği nedeniyle nasıl da geç kalındığını ve belki de kurtarılabilecek yaşamlar varken, bunun mümkün olamayışının nedenlerini ortaya koydu.

Soma'da 301 madencinin öldüğü facianın 8'i tutuklu 46 kişinin yargılandığı davada Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, emniyet çavuşu Mehmet Basılkan'ı dinledi. Soruşturmada şüpheli iken hakkında dava açılmaya yer olmadığı kararı verilen Basılkan, kaza sırasında yaşanılanları anlattı. Basılkan, yoğun dumanla karşılaştıkları için şaşkına döndüklerini, bu sırada başka firmaya ait komşu maden ocağından gelen yöneticilerin kurtarma yöntemine karar verdiğini ve ocak içindeki temiz havanın yönünün o saatten sonra ters çevrildiğini anlattı.

Yaklaşık 12 yıllık madenci olduğunu söyleyen Basılkan, saat 16.00-24.00 vardiyasında görev yaptığını saat 15.00'de de ocakta hazır bulunduğunu anlattı. Görev almak için yanına gittiği halen tutuklu vardiya amiri Hilmi Kazık'ın kendisini "ocakta duman var" diyerek madene yönlendirdiğini aktaran Basılkan, "Ben dumanın olduğu son noktaya gittim. Burada başta İsmail Adalı olmak üzere amirlerimiz vardı. Daha önce öyle bir dumanla karşılaşmadığımız için şaşkındık. Telaştan ne yapacağımızı bilmiyorduk. Su tuttuk sadece. Su tutmaktan başka çaremiz de yoktu. Sonradan İmbat A.Ş.'nin müdürleri geldi. O zaman toplantıda, havanın yönünün ters çevrilmesine, ocağını boşaltılmasına karar verildi" dedi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, "Diğer madenlerden gelenler bu kararı almış. Demek ki başka çare varmış aslında. Neden daha önce yapmadınız?" diye sordu. Basılkan, bu saptamaya sessiz kaldı.

Faciadan sonra yapılan kurtarma çalışmalarını anlatan Basılkan, bilirkişi heyetinin Temmuz ayında ikinci kez keşif için girdikleri ocakta, ulaşamadıklarını söyledikleri bölüme, bir hafta sonra gittiklerini de öne sürdü. Olayın yaşandığı bölümdeki, bant, elektrik kabloları ile tahkimatların yandığını gördüğünü de söyleyen Mehmet Basılkan, kurtarma çalışmaları esnasında tahlisiyecilerin ekipmanlarını takmadan ocağa girdiğini, diğer arkadaşlarının da korktukları için dumana girmemek adına ekipmanları kullanmamış olabileceklerini savundu. İfadenin tamamlanmasından sonra duruşmaya öğle arası verildi.

13 Mayıs 2014'te meydana gelen 301 işçinin öldüğü faciayla ilgili 8'i tutuklu 46 sanık, "olası kastla öldürme", "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçlamalarıyla 301 kez 2 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Duruşmada tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu tutuklu sanıklarla, tutuksuz sanıkların bir kısmı hazır bulundu. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilen davaya, işçilerin aileleri, polisin arama noktasından geçtikten sonra alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS