SON DAKİKA: 65 yaş ve üstü 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı bitti mi son durum ne?

SON DAKİKA: 65 yaş ve üstü 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı bitti mi son durum ne?

SON DAKİKA: 65 yaş ve üstü 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı bitti mi son durum ne?

81 il için kademeli normalleşme kararları açıklanacak, bugün Kabine Toplantısı gerçekleşiyor. Aşı olan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yeni kararların olup olmayacağı merak ediliyor. 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı birçok vatandaş sokağa çıkma saatleri hakkında detayları merak ediyor. İşte 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin bilmesi gereken yasaklar, kısıtlamalar, kararlar...

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı bitiyor mu? sorusu araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mart ayında kademeli olarak normalleşmenin başlayacağını belirtmişti. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasaklarının ne zaman biteceğine yönelik araştırmalar yapılıyor. Peki, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hangi günler sokağa çıkabilir, sokağa çıkma yasağı saatleri ne? 65 yaş üstü seyahat edebilir mi, toplu taşıma kullanabilir mi, bugün sokağa çıkabilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Vatandaşlarımız salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklardır. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’ Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Erdoğan: "Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Erdoğan: Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek" İfadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca illerin Kovid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabileceklerdir'' dedi.