Son dakika af haberleri 22 Temmuz 2019… Af yasası çıkacak mı?

Son dakika af haberleri 22 Temmuz 2019… Af yasası çıkacak mı?

Af haberleri ceza infaz düzenlemesi ile ilgili değişiklikler sonrasında yeniden gündem olmuştu. Konunun Meclis gündemi ne zaman geleceği ise düzenleme kapsamına giren kişiler ve yakınları tarafından merak ediliyor. Peki, af yasası çıkacak mı, düzenleme kimleri kapsayacak ve af meselesinde son durum ne?

Af yasası olarak da adlandırılan ceza infaz düzenlemesi TBMM’nin tatile geçmesi nedeniyle yeni dönemde görüşülecek. Bazı suçların içeride bulunma sürelerinde yapılacak değişiklikler ve ceza infaz düzenlemesi ile ilgili alınan kararlarla içeride bulunan hükümlülerin bir kısmına tahlile yolu açılacak.


Ancak tahliye meselesi tüm suçluları etkilemeyecek. Elde edilen ilk bilgilere göre bazı suç kapsamında içerde bulunanlar bu düzenlemeden yararlanamayacak.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİNDE O SUÇLAR YER ALMAYACAK


Çalışma bir af niteliğinde değil, şartlı salıverilme ve denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?


TBMM’nin çalışmalarını yeniden başlatmasıyla birlikte gündeme alınacak ilk konular arasında ceza infaz düzenlemesi ve 3600 ek göstergenin olması bekleniyor. Çalışmaların ise ekim itibariyle başlayabileceği ön görülüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS