Son dakika af haberleri… Af yasası kimleri kapsıyor, son durum ne?

Son dakika af haberleri… Af yasası kimleri kapsıyor, son durum ne?

Af haberleri, yargı reformu kapsamında yapılacak olan ceza infaz değişikliği kapsamına giren kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bazı suçların sürelerinde yapılacak olan değişiklikle hükümlülere tahliye yolu görünecek. Peki, af yasası kimleri kapsayacak, ceza infaz düzenlemesi ne zaman onaylanacak ve siyasilerden hangi açıklamalar geldi?

Af meselesinde son durum ceza infaz düzenlemesinin TBMM’ye gelmesinin ardından kesinleşecek. Son olarak çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürecin sürdüğünün altını çizdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süredir tartışılan ve son günlerde yeniden gündeme gelen af konusu ile ilgili şunları söyledi;


"Değerli kardeşlerim; konuyu bilmeden, konunun teferruatına hakim olmadan sizlere ayak üstü vereceğim cevap aldatıcı olur. Ben sizleri aldatamam. Ancak şu anda Adalet Bakanlığımızın bu konularla ilgili bir çalışması var. Temenni ederim ki bu çalışmada sizlerin yakınları da bunun içine dahil olur. Çünkü herkesi kusura bakmayın, herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımızın çalışması var. İnşallah bu çalışma neticesinde bırakılabilecek olanları, dediğim gibi inşallah seçimlerden sonra Meclis açıldığında tekrar oralarda bunlar görüşülecek." şeklinde konuştu.


AF YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS