Son Dakika

Son dakika af yasası haberleri... Bugün ceza infaz düzenlemesinde yeni gelişme var mı?

A A

23.03.2020 - 14:34

Af haberleri ceza infaz düzenlemesi ile ilgili talimatın gelmesinin ardından hükümlü yakınlarında heyecan yarattı. Kamuyounda erken tahliye nedeniyle “af yasası” olarak nitelendirilen düzenleme yasalaştığı takdirde gerekli süreyi tamamlayan hükümlüler tahliye olabilecekler. İşte son dakika af haberleri ve düzenlemede son durum…

Son dakika af yasası haberleri... Bugün ceza infaz düzenlemesinde yeni gelişme var mı?

Af yasası ile ilgili son dakika gelişmeleri bir kez daha gündeme geldi. Hükümlü yakınlarının bir süredir beklediği ceza infaz düzenlemesine ilişkin oldukça önemli bir detay ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çalışmaları hızlandırın” talimatının ardından düzenlemeyle ilgili çalışmaların hız kazandığı bilgisi öğrenildi.

Peki, infaz değişikliği kimleri kapsayacak ve süreçte son gelişmeler neler?

 “ACİL” DÜZENLENME TALİMATI

Hürriyet Gazetesi’nden Oya Armutçu ve Gizem Karakış’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “af yasası” ile ilgili son dakika talimatı geldi.

Haberin detaylarına göre; Çankaya Köşkü’nde önceki gün yapılan koronavirüs zirvesinden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile akşam saat 19.00’da “acil” bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 1.5 saat süren toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

"GENİŞ TUTULMALI"

Edinilen bilgiye göre toplantıda Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi. Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

TASLAK METİNDE YER ALAN DÜZENLEME KİMLERİ KAPSIYOR?

17 maddelik taslak metinde infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak suçlar kalem kalem yazıldı. Kapsam dışı tutulan suçlar şöyle sıralandı:

 • Terör suçları
 • örgütlü terör suçları,
 • kasten adam öldürme,
 • cinsel istismar,
 • kadına ve çocuğa şiddet,
 • soykırım suçları,
 • insanlığa karşı işlenen suçlar,
 • insan üzerinde deney suçu,
 • organ ve doku ticareti,
 • reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu,
 • devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya
  devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir
  TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya
  köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma,  zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence,
 • Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu'na aykırı suçlar."

Düzenlemenin genişletilmesi talimatıyla birlikte sürecin nasıl bir şekil alacağı ve hangi tarihte yasalaşacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.