Son dakika... Amerika çekiliyor! Operasyon zamanı için kritik mesaj

Son dakika... Amerika çekiliyor! Operasyon zamanı için kritik mesaj

Reuters'a konuşan üst düzey Türk yetkili "Türkiye büyük olasılıkla ABD'li askerler operasyon bölgesinden çekilene kadar bekleyecek. ABD güçlerinin operasyon yapılması planlanan bölgeden çekilmesi bir haftayı bulabilir" dedi.

Üst düzey bir Türk yetkili Reuters’a verdiği demeçte, Türkiye’nin muhtemel operasyon için büyük olasılıkla ABD askerlerinin alandan tamamen çekilmesini bekleyeceğini belirtti.


Yetkili, ABD kuvvetlerinin planlanan operasyon alanından çekilmesinin bir hafta sürebileceğini ve Ankara'nın "herhangi bir kazayı" önlemek için bunu beklemesinin çok normal ve muhtemel olduğunu söyledi.


ABD güçleri çekiliyor


Beyaz Saray'dan sabah saatlerinde "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" açıklaması yapılmıştı.


Beyaz Saray'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" ifadeleri yer almıştı. 


ABD'li yetkililer ise kısa süre sonra Tel Abyad ve Resulayn'daki iki gözlem noktasını boşalttıklarını belirtmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS