SON DAKİKA: Antalya ve çevresinde hissedilen deprem!

SON DAKİKA: Antalya ve çevresinde hissedilen deprem!

Avrupa Sismoloji Merkezi'nin verilerine göre Doğu Akdeniz'de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin şiddeti AFAD'ın verilerine göre 5,4 Kandilli'nin verilerine göre ise 5,7 olarak kayda geçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Deprem Antalya, Muğla, Denizli, Burdur, Aydın ve İzmir'den de hissedildi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD'dan yapılan açıklamada depremin Muğla'nın Seydikemer ilçesinin yaklaşık 80 kilometre açığında 5,4 şiddetinde gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. Deprem Türkiye saati ile 15:37'de oldu. Öte yandan AFAD'dan yapılan açıklamada bölgeden herhangi bir olumsuz durum bilgisinin gelmediğini bildirdi. AFAD'ın açıklaması şöyle;

"Akdeniz açıklarında meydana gelen ve Muğla'nın Seydikemer ilçesinde de hissedilen 5,4 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre ise depremin şiddeti 5,7 

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA: HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK BULUNMUYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum depremin ardından yaptığı açıklamada; "Akdeniz'de meydana gelen, başta Muğla olmak üzere çevre illerden de hissedilen deprem nedeniyle şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Ekiplerimizle takipteyiz. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun." dedi.

DHA MUHABİRİ İSTEK: CİDDİ ŞEKİLDE SALLANDIK

DHA Antalya Muhabiri Ahmet İstek'in aktardığı bilgilere göre 9. katta bulunan ofislerinde sarsıntının şiddetinin çok ciddi bir şekilde hissedildiğini söyledi.

İstek depremin yaklaşık olarak 20 saniye kadar sürdüğünü aktardı.

Gazi Üniversitesi'nde Deprem Uzmanı olarak görev yapan Süleyman Pampal CNN Türk canlı yayınında şunları aktardı;

Son yıllarda biliyorsunuz çok sayıda yıkıcı deprem oldu, İzmir'i etkileyen deprem bunların başında geliyor sonra Midilli biraz kuzeyde depremler oldu. Gökova Körfezi'nin kuzey kenarı baştan başa faydır, bu bölge Bodrum'u Datça'yı etkileyen depremleri 4-5 büyüklüğünde hatta işte İzmir'i etkileyen deprem yaklaşık 7 büyüklüğünde bir depremdi ondan sonra da çok sayıda deprem oldu. Bölge Türkiye'nin en yıkıcı depremlerinin olduğu bölge. İzmir civarında Gediz grabenini oluşturan fay sistemleri Türkiye'nin önemli sayılı aktif faylarıdır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güncel dönemde de çok sayıda depremi yaşıyoruz, yaşamaya devam ediyoruz. Bölge son yıllarda son aylarda iyice hareketlendi, beklenmeyen bir durum değil ama 5,4 bu bölge için yıkıcı bir deprem sayılmaz. İnşallah daha büyüklerini yaşamaz bölge ama daha büyüklerine gebe olduğunu da söylemek mümkün.

DHA Muğla Muhabiri Cavit Akgün CNN Türk canlı yayınında anlattı;

Deprem Muğla'da korkuya neden oldu, depremin derinliği 41,8 kilometre. Muğla Valisi Orhan Tavlı ile şimdi bir görüşme gerçekleştirdim, depremde herhangi bir olumsuzluğun can ve mal kaybının yaşanmadığı bilgisi bizlerle paylaşıldı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muğla birinci derece deprem kuşağında bulunan bir il, özellikle Kula ilçesinde sık sık depremler meydana geliyor. Muğla'nın yapılarında bir sıkıntı yok genelde 4 kat ruhsat izni veriliyor Muğla'da bu da büyük bir avantaj sağlıyor.

SEYDİKEMER KAYMAKAMI BÜYÜKER: OLUMSUZ DURUM YOK

Seydikemer İlçe Kaymakamı Yıldız Büyüker tarafından TRT Haber ekranlarında yapılan ilk açıklamada, kriz merkezi kurulduğu, saha araştırmalarının devam ettiği ve şu ana kadar ulaşan herhangi bir durum olmadığı bilgisi paylaşıldı.