Son dakika... Burhanettin Kocamaz aday olamıyor

Son dakika... Burhanettin Kocamaz aday olamıyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın adaylığı kabul edilmedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mersin İl Seçim Kurulu, Kocamaz’ın Demokrat Parti’den Büyükşehir adaylığına yapılan itirazları bugün değerlendirdi. Seçim Kurulu, değerlendirme sonucunda, yapılan 5 itirazı kabul ederek Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdi. İl Seçim Kurulu kararında, Kocamaz’ın ne İYİ Parti’den ne DP’den ne de bağımsız olarak aday olamayacağı bildirildi.

CNN TÜRK canlı yayınına telefonla bağlanan DHA Muhabiri Adnan Açıkgöz ise konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP'den istifa ettikten sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından başkan adayı olarak açıklanmıştı. 19 Şubat'ta aday listelerinin il seçim kuruluna geç teslim edilmesi nedeniyle Kocamaz'ın adaylığı tehlikeye girmiş, Demokrat Parti'den aday olma formülünü denemişlerdi. Aynı zamanda da Kocamaz'ın ismi 22 Şubat'ta askıya çıkarılan il seçim kurulu geçici aday listesinde de Demokrat Parti adayı olarak yer almıştı. Gelişmelerin sonrasında 5 kişi Kocamaz'ın adaylığına itirazda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kocamaz dün yaptığı açıklamada itirazların Cumhur İttifakı'nın MHP kanadından yapıldığını ileri sürmüştü. Bugün sabah saatlerinde İl Seçim Kurulu da YSK'ya gidecek listeye son şeklini verdi. Buna göre, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, YSK'ya gönderilen listede kendisine yer bulamadı. Adliye önünde bulunan bir grup partili de olanlara tepki göstererek adliye önünden ayrıldı.