Son Dakika

Son dakika corona virüsü aşısı bulundu mu? Çin’den covid-19 tavsiyesi!

A A

18.03.2020 - 11:16 Son Güncelleme:

Corona virüsü haberleri virüsün sıfır noktası Çin’deki son dakika gelişmelerini aktarmayı sürdürüyor. Almanya, Çin ve ABD başta olmak üzere birçok ülke corona virüsü aşısı çalışmalarını sürdürürken virüsün çıkış merkezi Çin’den ilaç tavsiyesi geldi. Peki, koronavirüs aşısı bulundu mu, Çin’deki gelişme neyi işaret ediyor?

Son dakika corona virüsü aşısı bulundu mu? Çin’den covid-19 tavsiyesi!

Corona virüsü aşısı çalışmaları dünya genelinde devam ederken henüz kanıtlanmış bir tedavi olmasa da covid-19 ile ilgili Çin’den oldukça önemli bir açıklamada geldi. Hastalığın hafif seyirde devam ettiği vakalar için Çinli uzmanlar Favipiravir adlı antiviral ilacın kullanılmasını tavsiye etti.

CORONA VİRÜSÜ İLACI OLARAK KULLANILIYOR

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin, yapılan klinik deneylerde Favipiravir'in, hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini söyledi. Çin'deki klinik deneyler, 'Favipiravir' isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüse Covid-19) karşı mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu.

CORONA VİRÜSÜ HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ…

Çin'in CGTN kanalının haberine göre Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang, basına yaptığı açıklamada, Shenzhen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını belirtti.

Zhang denemenin, Favipiravir'in, hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini gösterdiğini bildirdi.

Wuhan kentinde yapılan diğer bir klinik deneyde, ilacın ateş süresini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiğinin tespit edildiğini aktaran Zhang, ilacın önemli bir yan etkisinin gözlemlenmediğini ifade etti.

HABERİN TÜM DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

COVİD-19 AŞISI BULUNDU MU?

Aşı çalışmaları birçok ülkede devam etse de henüz kanıtlanmış kesin bir tedavi bulunmuyor. Uygulanan aşıların olumlu sonuç vermesi halinde en erken Temmuz, Ağustos ayları gibi aşılar dünya geneline yayılmış olacak.

TRUMP’TAN CORONA VİRÜSÜ AŞISI AÇIKLAMASI