Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Benim gözümde 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi, I. Meclis'ten sonraki ikinci kurucu meclistir" diye konuştu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin milletvekillerine AK Parti Genel Merkez'de iftar verdi. 

İftarda konuşan Erdoğan terörle mücadaleye değinerek, "Sadece Afrin'de bugün itibariyle 4 bin 464 terörist etkisiz hale getirildi. Bunun yanında Kuzey Irak'ta 403 terörist etkisiz hale getirildi. Yurt içinde 350 terörist etkisiz hale getirildi. Söylediğim bu operasyonlar başladığı günden bugüne. Yaklaşık 5 ay içinde yapılan operasyonlar" dedi. 

 "Meclis'te ortaya koyduğunuz dayanışma, birlik takdire şayandı"

Erdoğan, "Sadece teröristlerin başını ezmekle kalmadık Türkiye'yi yeni bir yönetim sistemine kavuşturacak adımları da birlikte yaptık. Bunun için gereken anayasa değişikliğini tüm provokatif çabalara rağmen kararlılıkla genel kuruldan geçirip milletimizin onayına sundunuz. Meclis'te ortaya koyduğunuz dayanışma, birlik takdire şayandı. Bu tarihi değişimi hayata geçirdik. Bu anayasa değişikliğinin verdiği imkan ile partimize üye olup genel başkanlık görevini yeniden üstlendik. Böylece gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı kalmamış olsa da partimiz çatısı altındaki birlikteliğimizi yaklaşık 3 yıl süren hasretin ardından yeniden sağladık. Olağan kongrelerimiz kapsamındaki il kongrelerimize bizzat katılmaya çalıştım. 51 il kongremize bizzat iştirak etim. Diğerlerine de sayın Başbakanımız katıldı" diye konuştu.  

"MHP farklı gerekçelerle çağrı yapınca bu duruma kayıtsız kalamayacağımızı gördük"

Erken seçim sürecine değinen Erdoğan, Seçim takvimine göre çalışmalarımızı yürütüyorduk. Kasım ayına hazırlanmayı planlıyorduk.  15 Temmuz'da, 16 Nisan'da, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı  harekâtlarında birlikte hareket ettiğimiz MHP ile olan işbirliğimizi önümüzdeki milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sürdürülebilmek için gereken hukuki alt yapıyı da bu arada tamamlamıştık. Bu süreçte Anamuhalefet partisi meydan okuyup erken seçim çağrısı yapıyordu. Anamuhalefetin başındaki zatın kalitesizliğini, riyakarlığını iyi bildiğimiz için itibar etmedik. MHP farklı gerekçelerle çağrı yapınca bu duruma kayıtsız kalamayacağımızı gördük. Erken seçim fısıltısı âdeta tüpten çıkan macun gibidir bir daha eski duruma döndürülemez. Erken seçim çağrısı cumhur ittifakında birlikte olduğumuz partiden geldiği için artık bu konuda bir karar verme mecburiyeti ile karşı karşıya kaldık. Arkadaşlarımızla istişare ettik. Uzun ve kapsamlı istişarelerle bu konuyu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmaya karar verdik ifadelerini kullandı. 

"Darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikildiniz"

26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ilişkin Erdoğan, "Benim gözümde, 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi, I. Meclis'ten sonraki ikinci kurucu meclistir. Sizler Türkiye'yi kaostan kurtardınız. Başka partilerde her biri kriz nedeni olan değişimleri suhuletle başardınız. Darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikildiniz. Terör örgütlerine sınırlarımız içinde ve dışında dünyayı dar ettiniz. Herkesin hayalini gerçeğe dönüştürüp ülkemizi yeni bir yönetim sistemine kavuşturdunuz. Kurucu sıfatını siz hak etmeyeceksiniz de kimler hak edecek" dedi. 

Erdoğan, "26. dönem olarak önümüzde son ve çok hayati bir imtihan daha var. Bu imtihan, 24 Haziran seçimlerini, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığında başarıyla tamamlamaktır. Hiçbir mecburiyetimiz olmadığı halde başarı çıtasını hep yükselttik. Hayatımızda, ne seçim ve seçim başarısının çıtasının yükseksekliğinden kaçtık" dedi. 

Erdoğan, "Gelen kamuoyu araştırmalarımız şu an itibariyle hamdolsun gayet iyi. Ama araziyi de iyi tahkim etmemiz lazım. Yenilenen teşkilatlarımız için bu seçim, kendilerini ispat edecekleri, gösterecekleri bir seçim olacaktır" dedi. 

"Hala aynen o gezici kafa, mantık birilerinde var"

Erdoğan, "Salı gününden itibaren tüm milletvekillerimiz ve milletvekili adaylarımız sahaya inecek ve gece gündüz çalışmaya başlayacak. Partilerde yapılan görevler bir bayrak yarışıdır. Bu süreçte aramıza yeni arkadaşlarımız da katılacaktır. En son İngiltere seyahetinden geldik. Orada, herkesin gözü 24 Haziran seçim sonuçlarında. 'Türkiye'den ne çıkacak?' 'Türkiye'de ne olur?' Hala aynen o gezici kafa, mantık birilerinde var.  'Bugüne kadar ne olduysa, bundan sonra da o olacak' dedik. Bu konudaki dirayetimizi, edep noktasındaki yaklaşımımızı, ortaya koyduğumuz iradeyi görünce bunlar da biraz rahatsız olmuyor değil" açıklamasında bulundu. 

"'Bu asrın Nene Hatunusun, Şerife Bacısısın' dedim"

Erdoğan, "Bugün çok duygulandım. Chatham House gittiğimiz gün, orada PKK'lılar gösteri yapyor tabi bizi sevenler de orada. Onlar da onların karşısına dikiliyor. Bayrağı ile gelen bir hanım kardeşimizin elinden bayrağı, almak isteyen bir tane imansız, kitapsız çıktı. Ama o hanım kardeşimiz, bayrağı ona kaptırmadı. Bugün kendisini telefonla aradım, tebrik ettim. 'Bu asrın Nene Hatunusun, Şerife Bacısısın' dedim. İşte bu PKK'lılar dedikleriniz benim o Şerife Bacıma, Nene Hatunuma bakın söz geçiremiyor. O ahlaksız, bir bayana o şekilde saldırdığı halde bayrağı ona teslim etmiyor. Olay bu kadar açık, net" diye konuştu. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS