Son dakika... Elazığ ve Malatya'da yarıyıl tatili uzatıldı

Video: Son dakika... Elazığ ve Malatya'da yarıyıl tatili uzatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Elazığ'ın tamamında, Malatya'nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat'ta açılacak" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Elazığ Valiliğinde basın toplantısı düzenledi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Depremin olduğu dakikadan bu dakikaya kadar Elazığ'da ve Malatya'da huzuru bozan, kamu düzenini zorlayan hiçbir asayiş olayının olmadığını büyük bir memnuniyetle iletmek isterim.


Şu ana kadar bin 348 artçı deprem yaşandı. Elazığ'ın tamamında, Malatya'nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat'ta açılacak. Yarıyıl tatili devam eden Fırat Üniversitesi'nin de 17 Şubat'ta açılması uygun görüldü. 200 civarı okuldan 10'u hasarlı ve yıkılacak. 


Kızılay'a gelen bağış miktarı 27,5 milyon lira, AFAD'a gelen bağış miktarı ise 72 milyon lira civarında. 100 milyon liraya yakın bir bağış miktarı toplandı. Elazığ ve Malatya'da 23 bin çadır, 52 bin battaniye dağıtıldı. Gerekli taramalar yapılıyor, eksik ne varsa hepsi tamamlanacak. Jandarma ekipleri her gün her köyü iki kere ziyaret ediyor. Günlük 65 bin kumanya dağıtılıyor. Geçici barınma ve konaklama konusunda tespitlerimizi yaptık. Özellikle ağır hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız için 15-20 gün içerisinde gerekli işlemler yapılacak. Şu anda 2 binin üzerinde çadırımız boş. Hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmayacağız.


Cumhurbaşkanımızın talimatıyla deprem bölgesine 44 milyon lira kaynak aktarıldı. Bu kaynağın yarısı Elazığ'da diğer yarısı da Malatya'da kullanılacak. Yardım gönderen kurumlarımıza, vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yapılan yardımların hakkaniyetli bir şekilde dağıtılacağından kimsenin şüphesi olmasın.


"KIYAMET SANKİ ORADA KOPMUŞ"


Özellikle dün biz Çevrimtaş'taydık, oraya da gittik, depremin merkezine. Orada nasıl bir hal olduğunu gördük. Sanki kıyamet orada kopmuş, orada hayvanlar vardı, telef olmuştu.


Orada farklı bir tabloyla karşılaştık. Depremden yaralanan bir ineğimiz vardı Nazlı. Sağ olsun jandarmamıza orada da söyledik, onun üzerine de bulunduğu yerde çünkü yerinden kalkamıyor güzel bir çadır...


Burada hepimizin ders alacağı önemli manzaralar var. Yani dağda terörle mücadele eden jandarmanın bir köpek için neler yaptığını, ama bir taraftan polisimizin, öğretmenimizin, UMKE'cilerimiz, 112'cilerimiz öyle. Burada böyle bir gönül birliği zinciri var.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Hastanelerimizde yatarak tedavi edilen 7'si yoğun bakım olmak üzere 64 yaralımızı servislerimizde takip ediyoruz.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Elazığ merkez, Sivrice ve Maden ilçesinde 58 yıkık, 568 ağır, 531 orta hasarlı bina var. Bu binaların 118'i acil yıkılacak. Malatya'da, Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yeşilyurt'ta 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı, 20 de acil yıkılacak binamız var.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Elazığ ve Malatya'da SGK pirim ödeme süresini 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzattık. Ertelenen pirim borçlarını da 12'ye kadar faizsiz olarak taksitlendirme imkanı olacak. İşsizlik ödeneğini de öne çekerek 31 Ocak'ta ödemeye başlayacağız.


Bugüne kadar toplam bin 500'e yakın haneyi ziyaret etmiş durumdayız, 5 bin 500'e yakın vatandaşımızla da birebir görüşme yaptık. AFAD ve Kızılay ile koordineli şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.


Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'daki vatandaşlarımız prim borçlarına bakılmaksızın, katılım payı ödemeksizin sağlık hizmetine ulaşabilecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS