Son Dakika

Son dakika: Ertelenen EKPSS 2020 tarihi belli oldu!

A A

23.03.2020 - 13:58 Son Güncelleme:

Corona virüsü tedbirleri nedeniyle ertelenen EKPSS sınav tarihi belli oldu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk EKPSS tarihini açıkladı. Peki, e-KPSS 2020 ne zaman yapıalcak? İşte, Bakan Selçuk tarafından açıklanan tarih…

Son dakika: Ertelenen EKPSS 2020 tarihi belli oldu!

EKPSS 2020 sınav tarihi belli oldu. Bilindiği üzere Corona virüsü tedbirleri nedeniyle EKKPSS sınavları ertelenmişti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ertelenen EKPSS sınavının ne zaman yapılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre 2020 EKPSS sınavı 20 Eylül 2020 günü yapılacak..

EKPSS İLE İLGİLİ BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMA

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 26 Nisan 2020'de yapılması planlanan EKPSS'nin 20 Eylül 2020'de yapılmasına karar verilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Selçuk, 20 Eylül 2020'de gerçekleştirilecek EKPSS ile adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun genel yetenek ve genel kültür testleri uygulanacağını hatırlattı.

Sınavda adayların engel durumuna uygun materyal ve okuyucu-işaretleyici desteği sağlanacağını vurgulayan Selçuk, "Sınavın ertelenmesi, sınav içeriğine ilişkin bir değişikliğe neden olmayacak." ifadesini kullandı. 

Adaylara engel gruplarına göre "Genel Engelli Testi", "İşitme Engelli Testi" ve "Zihinsel Engelli Testi" olmak üzere 3 ayrı test uygulanacağını dile getiren Bakan Selçuk, sınavda az gören adayların isteği doğrultusunda 16 ve 18 punto soru kitapçığı, soru kitapçığını okuyamayan ya da cevap kağıdını işaretlemekte zorluk çeken görme engelliler, CP hastaları ve zihinsel engelliler için okuyucu/işaretleyici yardımı verileceğini aktardı.