Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı, kısıtlama olacak mı?

Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı, kısıtlama olacak mı?

Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı, kısıtlama olacak mı?

Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artışla birlikte dönem dönem kısıtlamalar yeniden gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde düğün ve eğlence alanlarında yeni tedbirler alınmıştı. Peki, hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalar ve son dakika gelişmeleri...

Koronavirüsle mücadeledeki son durum 21 Eylül'de gerçekleştirilen kabine toplantısında ele alındı. Covid-19'la mücadelen diğer gündem maddelerine kadar birçok konuda önemli açıklamalar yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Vaka ve hasta sayılarında yaşanan artış hepimizi üzüyor" dedi.

Türkiye'nin salgınla mücadelesini elindeki tüm imkanlarla ve kararlılıkla sürdürdüğüne işaret eden Erdoğan, "Son dönemde vaka ve hasta sayılarında yaşanan artış hiç şüphesiz hepimizi üzüyor. Bu virüsün henüz tedavisi bulunamadığı için salgına karşı elimizdeki en etkili tedbir 'tamam' diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe üçlüsüdür. Milletimizi bir kez daha temizliğe dikkat etme, maske kullanımı ve fiziki mesafe hususlarına riayete davet ediyorum." diye konuştu.

Salgına maruz kalan vatandaşların sağlık görevlilerinin kendilerine tarif ettiği şekilde davranmalarının hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Virüs taşıdığını bildiği halde evinde izole halde kalmak yerine sokağa çıkan, işine giden, diğer insanlarla bir araya gelen herkes hem yasal olarak suç işlemekte hem de büyük bir vebal altına girmektedir. Bu tedbirleri vatandaşımızın günlük hayatını zora sokmak için alıyor değiliz tam tersine bu tedbirlerin amacı en başta virüs taşıyan vatandaşımız olmak üzere tüm insanlarımızın sağlığını korumaktır. Tedbirlere uymadığı için virüsü bilinen veya bilinmeyen kronik rahatsızlığı bulunan yakınına veya herhangi birine bulaştırıp ölümüne sebep olacak kişinin vicdan yükünü düşünmek bile istemiyorum. Tedbir bizden takdir Allah'tandır, hiçbir tedbir almadan takdire teslim olmak dinimizle de kültürümüzle de insanlıkla da bağdaşmayan bir cehalettir. Bizim inancımızda tedbirsiz tevekkül olmaz."

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI, KISITLAMA OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile birlikte “sokağa çıkma kısıtlaması geri gelir mi?” sorusu da yanıt bulmuş doldu. Tedbirlere uyulması gerektiği ifade eden Cumhurbaşkanı sokağa çıkma yasağı ile ilgili ise bir açıklamada bulunmadı. Bu nedenle hafta sonu kısıtlama beklenmiyor.

HANGİ TEDBİRLER ALINMIŞTI?

İl hıfzıssıhha kurulları il genelinde koronavirüs önlemleri almaya devam ediyor. Son olarak bazı illerde 65 yaş üstü kişilerin belirli saatler arasında sokağa çıkmasına kısıtlama getirilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelgede bazı mekanların kapalı olacağı bilgisi verilmişti. Buna göre ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına tali faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyeceği belirtilmişti.