Son dakika HABERLER! Restoran ve kafeler açılacak mı? Kahvehaneler ile kıraathaneler ne zaman açılacak?

Son dakika HABERLER! Restoran ve kafeler açılacak mı? Kahvehaneler ile kıraathaneler ne zaman açılacak?

Mart ayı ile birlikte koronavirüs tedbirlerinde il bazlı olarak hafifletilmeye geçilmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı süreçle ilgili olarak pazartesi gününü işaret etmiş ve Kabine’de nihai kararın alınacağını belirtmişti. Peki, restoran ve kafeler açılacak mı, kahvehaneler ve kıraathaneler ne zaman açılacak?

Restoran ve kafelerin içeride müşteri kabulü ile ilgili farklı çözüm noktaları aranmaya devam ediyor. Mart ayı itibariyle birlikte koronavirüs tedbirlerinde hafifletilmeye gidilecek olmasının ardından uzun süredir içeride müşteri kabul edemeyen restoran ve kafeler ile kıraathanelerin durumu merak konusu olmuştu. Gözler bu işletmelerin durumlarının da değerlendirileceği Kabine toplantısına çevrildi.

RESTORAN VE KAFELER AÇILACAK MI, KAHVEHANELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Mart ayında okullarda bazı sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. Virüs tedbirlerinde hafiflemenin beklendiği Mart ayında illerdeki vaka sayıları büyük önem taşıyor.

Restoran ve kafeler şimdilik sadece paket servis ve gel al yöntemi ile satış gerçekleştirebiliyorlar. İçeride müşteri kabulü içinse gözler Kabine’den çıkacak karara çevrildi.

1 Mart 2021 Pazartesi günü gerçekleştirileceği olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı tedbirlerle ilgili kararların alındığı toplantı olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da sunum yapacağı toplantı sonrası restoran ve kafeler ile kıraathanelerin durumlarının netleşmesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA LOKANTA VE KAFE AÇIKLAMASI

Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bilim Kurulumuzun çalışmaları pazartesi günü Kabine'ye gelecek. Orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde ne konumda olduğunu orada Sağlık Bakanımız bizlere takdim edecek. Sonra da bizler ne gibi tedbirler alabiliriz, lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne adımlar atarız, otellere varıncaya kadar ne yapmamız gerekiyor, bunların kararını Kabine toplantısında alacağız." ifadelerini kullandı.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Vatandaşlarımız salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklardır. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’ Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Erdoğan: "Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Erdoğan: Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek" İfadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca illerin Kovid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.


Ankara'nın gündeminde neler var? Arda Erdoğan aktardı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS