Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı (2017 LYS tercih sonuçları)

  1. Türkiye
Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı (2017 LYS tercih sonuçları)
 Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı (2017 LYS tercih sonuçları)

2017 LYS tercih başvuru sonuçları ÖSYM tarafından sorgu sayfasında açıklandı. Sınav merkezi, tercih sonuçlarının açıklanma tarihini önceden paylaşmadığından öğrencilerin heyecanı bugün sona erdi. Tercihlerin açıklanmasının ardından gözler YÖK’e çevrildi. Yüksek Öğretim Kurumu, üniversite kayıtları ne zaman başlıyor sorusuna kendi sitesinden cevap verdi. Üniversiteyi kazanan öğrenciler, YÖK’ün belirlediği tarihlerde kayıtlarını yapacaklar. Üniversite tercihlerinin ardından tüm öğrencileri ilgilendiren KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? İşte merak edilen sorular ve cevaplar…

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, beklenen tercih sonuçlarının giriş sayfasında açıkladı. 26 Temmuz’un ardından 13 gün geçtikten sonra sonuçları açıklayan sınav merkezi, birçok öğrenci tarafından eleştirildi. Sınav sonuçlarını önceden paylaşan sınav merkezi, tercih sonuçlarını kendi sitesinde açıklamıyor. Öte yandan Yüksek Öğretim Kurumu, üniversite kayıtlarının 14 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı. İnternet üzerinden başvurular ise 11 Ağustos’ta e-Devlet üzerinden yapılacak. Eksil bilgiler olduğu takdirde internet üzerinden başvurular yapılamayacak. Merakla beklenen KYK burs başvuruları, Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden yapılacaktır.

Gençlik ve spor bakanlığı burs başvurularında öğrencilere şu uyarıyı yapıyor: Krediden veya burstan önceden yararlanmış veya yararlanmaya devam eden öğrenci başvuramaz, başvurursa başvurusu kabul edilmeyecektir.

TERCİH SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Yerleştirme sonuçları açıklanma tarihine dair önemli bilgi

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Yüksek Öğretim kurumu, 2017 yılı için Üniversite kayıtlarının internet üzerinden 11 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu. İnternet üzerinden başvurular, e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet sitesinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sayfasında yapılacak. 

İnternet üzerinden başvurular nasıl yapılır? YÖK'ün yayınladığı kılavuzu görmek için tıklayınız.

YÖK'ün internet üzerinden yapılacak işlemlere dair önemli hatırlatmaları

1. Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkânı sunacaklardır.
2. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.
3. Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

Sınav merkezi sonuçları açıklamadan internet üzerinden başvurular yapılamayacaktır

4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır,
5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.
6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Mezuniyet Belgesi almadan internet üzerinden kayıt yaptırılabilir mi?

7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.
8. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.
9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.
10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.
11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

YÖK uyarıyor!

Üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için tarih aralığı 11 Ağustos - 16 Ağustos. 16 Ağustos 2017 tarihinden sonra internet üzerinden kayıt yaptıralamayacaktır.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS