Son dakika... Haşim Kılıç oğluyla ilgili konuştu

Son dakika... Haşim Kılıç oğluyla ilgili konuştu

Eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, oğlu Fatih Samed Kılıç hakkında, ByLock kullandığı iddiasıyla yakalama kararı çıkartılmasıyla ilgili "Benim oğlum 12 yıldır yurtdışında çalışıyor. Beş yıl Dubai'de kaldı, şimdi de Meksika'da. Oğlumun, FETÖ ile hayatı boyunca hiçbir zaman uzaktan yakından bir ilgisi olmamıştır" açıklaması yaptı.

İddialarla ilgili hem yazılı açıklama yapan hem de Hürriyet'e konuşan Kılıç, özetle şunları söyledi: "Oğlumun, FETÖ isimli terör örgütüyle hayatı boyunca bir alakası olmamıştır. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle aileye verilmeyen bilginin basın organlarında ayrıntılı biçimde yer alması ise oldukça düşündürücü ve üzücü.


Oğlu için yakalama kararı çıkarılan Haşim Kılıç'tan ilk açıklama


42 yıllık devlete hizmet hayatının büyük bölümünü Anayasa Mahkemesi'nde geçirmiş, emekli bir yargı mensubuyum. Görev sürem içinde, FETÖ'nün Balyoz, Ergenekon ve buna benzer davalarla kurduğu kumpasları, bireysel başvuru kararlarıyla tespit ederek etkisiz hale getiren Anayasa Mahkemesi'nin başkanı olarak oğluma yapılan bu suçlama, beni ve ailemi derinden üzmüştür. Şerefimle devletime hizmet ederek koruduğum ismimi, hiç kimsenin kirletmesine asla izin vermeyeceğimi kamuoyuna önemle duyururum. Başkanlıktan ayrıldığım günden bu yana benzer iddiaların gündeme getirilmesi dikkat çekicidir. Beni ve ailemi yıpratmaya dönüktür."


Arkadaşı gözaltına alınınca yurt dışına gitti iddiası


Samed Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarılmasına neden olan soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Samet Kılıç’ın çocukluk arkadaşı S.C.K., 24 Mayıs 2017’de Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına yönelik bir ByLock operasyonu sırasında gözaltına alındı.Arkadaşının gözaltına alındığını öğrenen Kılıç’ın, aynı günün akşamında Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan yurtdışına çıktığı belirtildi.


Haşim Kılıç'tan yeni parti açıklaması


Ardından Kılıç’ın da gözaltına alınan arkadaşı S.C.K. adına kayıtlı hat üzerinden ByLock kullandığı öne sürüldü. İddiaya göre, “arkadaşı S.C.K.’ya aldırdığı GSM hattı üzerinden 29 Ağustos ile 24 Eylül 2014 tarihleri arasında ByLock’tan 1263 kez iletişim kurmuştu”.


Habertürk'ün haberine göre, savcılık önce, GSM hattının sahibi S.C.K.’yı gözaltına aldı. Yine iddiaya göre, “arkadaşının ByLock nedeniyle gözaltına alındığını öğrenen Kılıç, gerçek kullanıcının kendisi olduğu suçlamasıyla karşılaşacağını düşünerek ülkeyi terk etti”. Savcılık, bir süre dönmesini beklemiş ancak Kılıç’ın dönmemesi üzerine, mahkemeden yakalama kararı çıkarılmasını talep etmiş.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS