Son dakika: İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşti

Son dakika: İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşti

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 'İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşmiştir" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Suriye'de İdlib'in Han Şeyhun beldesine düzenlenen kimyasal saldırıya ilişkin, "İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşmiştir" dedi.İdlib'de sarin gazı kullanıldığı kesinleşti


Dünyanın sessiz kaldığı büyük tehlike: Kimyasal silahlar


Kurbanlardan kan ve idrar numunesi alındığını ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:


"İdlib'deki kimyasal harp maddesi kullanımı sonucunda maruziyete uğrayan kurbanlardan alınan kan ve idrar numuneleri sonucunda, sarin gazının metoboliti olan izopropil metil fosfonik asit tespit edilmiştir."


Sarin gazı nedir?


1938 yılında Alman Kimyager Gerald Schrader tarafından üretilen sarin gazı ya da bilinen diğer adıyla sinir gazı, sinir sistemi üzerinde oynadığı olumsuz rol nedeniyle oldukça tehlikeli maddeler arasında yer alıyor.


Renksiz ve kokusuz olan bu öldürücü gaza maruz kalanlarda şu belirtiler ortaya çıkıyor:


Burun akması, göğsün sıkışması, görüşün zayıflaması, nefes almada güçlük, aşırı terleme, adalelerin kasılması, kusma, gözbebeklerin küçülmesi ve görüşte bulanıklık, sendeleme, şaşkınlık, uyuşukluk, hafıza kaybı, çırpınma, koma, nefesin kesilmesi ve ölümün meydana gelmesi.


Vikipedi'de sarin gazı başlığı altında şu bilgiler yer alıyor:


"Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürebilir. 1991'de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınmıştır. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993'te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından yasaklanmıştır. Spesfik antidotu (panzehiri) Atropin'dir..."


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS