Son dakika! İdlib'de son durum ne? İşte ayrıntılar...

Video: Son dakika! İdlib'de son durum ne? İşte ayrıntılar...

Ilımlı muhalifler İdlib'de rejim güçlerine karşı dün operasyon başlattı. Rejim güçleri, Ruslar'ın desteğiyle karşı saldırıya geçti. Neyrab kasabasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, hava saldırısında iki Türk askeri şehit düştü, 5 asker de yaralandı. Türkiye, misliyle karşılık vererek 50'den fazla rejim unsurunu etkisiz hale getirdi.

İdlib'de tansiyon yüksek. Bölgedeki gelişmeler ve son durumla ilgili detayları CNN TÜRK muhabiri Sena Alkan canlı yayında aktardı. Önümüzdeki hafta Rus heyetinin Ankara'ya geleceğini kaydeden Alkan, şunları aktardı:


RUS HEYET ANKARA'YA GELİYOR


Rusya'yla İdlib temasları devam edecek. Önümüzdeki hafta Rusya'dan bir heyetin Ankara'ya gelmesini bekliyoruz. Türk-Rus heyetleri arasında gerçekleşecek üçüncü tur İdlib görüşmeleri için. İlk turu Ankara'da yapılmıştı bu görüşmelerin. İkincisi ise Rusya'da gerçekleşmişti. Orada da görüşmeler iki gün sürmüştü. Önümüzdeki hafta itibarıyla Rus heyetinin Ankara'ya gelmesini bekliyoruz. Müzakere masasında diplomatik görüşmeler devam ediyor. Bir kez daha haritalar açılacak ve İdlib meselesi konuşulacak. Sahadaki durum ve insani kriz ele alınacak.İLK GÖRÜŞMEDEKİ TUTUM KAĞITLARINDA NE YAZIYORDU?

Önceki görüşmelerde heyetler arasında paylaşılan tutum kağıtlarında şunlar belirtiliyor: Rusya, TSK'nın gözlem noktalarının M4 ve M5 karayolunun kuzeyine çekilmesini talep etmişti. İdlib'in yüzde 60'ının da yine rejime bırakılmasını istemişti. Ankara bunu reddetmişti ve tek yol Soçi Mutabakat sınırlarına geri dönüş demişti. Ankara'daki ilk görüşmede bu talepler karşılıklı dile getirildi. Moskova'da yapılan görüşmelerde ise o noktada tarafların birbirlerine biraz daha yakınlaştıklarını görüyoruz. Önümüzdeki hafta Ankara'da yapılacak görüşmeler bu noktada önemli olacak.


RUSYA HMEYMİM ÜSSÜNÜ BAHANE EDİYOR


Rusya Hmeymim üssündeki durumu bahane ediyor. Ancak Türkiye de müzakere masasında şunu soruyor: Hmeymin üssüne bir saldırı oluyorsa rejim neden aksi yönde saldırılar gerçekleştiriyor? Hmeymim üssünün rejimin saldırılarına bahane olamayacağı ifade ediliyor Rusya tarafına.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS