Son dakika: İlhan Cavcav vefat etti | Efsanevi başkan İlhan Cavcav kimdir?

Son dakika: İlhan Cavcav vefat etti | Efsanevi başkan İlhan Cavcav kimdir?

İlhan Cavcav 22 Ocak'ta sabah saatlerinde Ankara'da vefat etti. Spor camiasının en saygın isimlerinden olan İlhan Cavcav’ın vefat haberi, Türkiye’yi derinden sarstı. 81 yaşında vefat eden Cavcav’ın hayatına dair bilinmeyen kesitler…

Son dakika: Tansiyondan ötürü beyin kanaması geçiren efsanevi başkan İlhan Cavcav 22 Ocak’ta hayatını kaybetti. Ankara Güven Hastanes’ine sevenleri akın etmeye başladı. Doktorlar tarafından kalbinde bir rahatsızlık olmadığını, beyin ödemesinden gerçekleşen kanamadan ötürü yoğun bakıma alınmıştı.Ankara'nın Hamamönü ilçesinde dünyaya gelen Cavcav, eğitim hayatına Ankara 10. Yıl İlkokulu'nda başladı. Öğrencilik yaşamı boyunca babasının işlettiği değirmende çalışarak baba mesleğini öğrendi. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Atatürk Lisesi'nde ortaokuldan sonra eğitime ara verip aile şirketinin veznesinde ve şirket muhasebesined çalışmaya başladı.


DUYGUSALLIĞI İLE HEP ÖN PLANDAYDI
Futbol hayatı 16 yaşındayken Maskespor kadrosuna stoper pozisyonuyla katıldı. Bir çok maçta yer aldıktan sonra profesyonelliğe geçmesi teklif edildi ancak aile fabrikasındaki işleri sebebiyle sözleşmeyi kabul etmedi.


Amatör oynamak istediği için Bahçeli Gençlik Spor'a gitti ve ilk maçında da eski takımı PTT karşısında oynayacaktı. Duygusal olarak oynayamayacağını düşünen antrenörü tarafından oynatılmadığı için futbolu bıraktı.


Uzunca bir süre iş hayatında yer aldıktan sonra Ankara'nın büyük sanayicileri arasına girdi. 1975'te Hacettepe'nin başkanı olsa da engellenemeyen düşüş sebebiyle başkanlıktan istifa etti.


1978'te Gençlerbirliği başkanı oldu ve tam 3. Lig'e düşerken futbol yöneticilerine 2. ve 3. liglerin birleştirilmesi teklifini önerdi ve kabul edildi. Böylece Gençlerbirliği yeniden 2. Lig'e döndü.


Başkanlık görevi esnasında çok ucuza aldığı futbolcuların geliştirilmesiyle büyük kulüplere yüksek meblağlara satması kulübü finansal açıdan geliştirdi ve Gençlerbirliği hiç kimseye borcu olmayan bir takım oldu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS