None

İstanbul'da cami çatısı çöktü: 1 ölü, 40 yaralı

A A

10.01.2017 - 14:01 Son Güncelleme:

İstanbul Bakırköy'de bulunan Ataköy 5. Kısım Camii'nde cenaze namazı kılanların üzerine çatı çöktü. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu CNN TÜRK canlı yayınında olayla ilgili detayları anlattı. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ise "Cami imamımız defalarca anons yapmış, gerekli yerlerle telefon görüşmesi var. Bu alana girmeyin diye şerit çektirmiş" şeklinde konuştu. Valilikten yapılan açıklamada 1 kişinin hayatını kaybettiği, 4'ü ağır 40 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Ataköy 5. Kısım Camii avlusunda tente cenaze namazı kılanların üzerine çöktü. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, olayda 1 kişinin öldüğünü belirtirken 10'un üzerinde de yaralı olduğunu söyledi. Olay saat 13.45 sıralarında meydana geldi. Camide 2 kişinin cenaze namazı kılındı. Bir cenaze camiden çıkarıldıktan sonra yakınları ayrıldı. 2'nci cenazenin çıkarıldığı sırada avludaki üzerinde kar yığınları bulunan tenteler büyük bir gürültüyle çöktü. Cenaze yakınlarının bir kısmı kaçtı. Ancak bir kısmı tentelerin altında kaldı.

Olay yerine çok sayıda ambulans itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Çok sayıda kişi yerde yardım beklerken o anlar DHA kamerası tarafından görüntülendi. Sağlık ekipleri yaralılara yardım ederken AFAD, itfaiye ve sivil savunma ekipleri de çöken tentenin altında yaralı aradı. Çıkarılan yaralılar ambulanslara bindirilerek hastaneye götürüldü. Çok sayıda kişinin de olayın etkisiyle sinir krizi geçirerek yakınlarını aradığı görüldü.

CNN TÜRK'e konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu canlı yayında 1 kişinin hayatını kaybettiğini ve 10'dan fazla yaralı olduğunu ifade etti. 10'dan fazla yaralı ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Valilik: 40 yaralı

Valilikten Ataköy 5. Kısım Camii'nde tente çökmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, kazada 1 kişi öldü, 4'ü ağır olmak üzere 40 yaralandı.


Belediye Başkanı Kerimoğlu: Kaza göz göre göre geldi

Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu CNN TÜRK canlı yayınında yaşanan olayla ilgili şöyle bilgi verdi: "Biz gerekli önlemleri aldık ancak bu elim olayla karşılaştık. Yoğun kar yağışı nedeniyle belediye personeli, burada namaz kılınmaması için cami yetkililerini uyarmış ancak cami avlusunda cenaze namazı kılınmış. Tenteler üzerindeki yoğun kar miktarını kaldıramadığından çökmüş. Bu kaza göz göre göre geldi demekten utanç duyuyorum. Caminin etrafı ve avlusunda temizlik yapılmış ayrıca bu tentelerin çökebileceği konusunda da uyarı yapılmış. Bize gelen son bilgiye göre 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 10'dan fazla yaralı olduğu bilgisi geldi. İstanbul İtfaiye Müdürlüğü ve Bakırköy Belediye ekipleri yoğun çalışmalar yaptı. Enkazın altında başka yaralı olmadığı bildirildi. Büyük üzüntü içindeyiz maalesef."

"Birkaç saniyeyle kurtuldum"

CNN TÜRK canlı yayınına katılan, olayın görgü tanığı İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri Birliği Başkanı İsmail Gülle ise olayı şöyle anlattı: "Ben birkaç saniyeyle olay yerinden ayrıldım. ‘Bu çökecek biz çıkalım’ deyip çıktık arkadaşlarımızla. Cenaze namazını kıldıktan sonra buranın çökebileceği ile ilgili anons yapıldı. Namazı hızlı kıldık bu sebeple. Cenazelerin tam çıkışına yakın, birkaç adım attıktan sonra büyük bir gürültüyle çatının çöktüğünü gördük.”

“Bu katliama izin verildi"

Cenazeye katılan bir kişi " Biz cenazeye geldik. Bütün çadırların üstü en az 1 buçuk metre kardı. 2 metre bel vermiş vaziyetteydi. Cenaze namazına kadar bantla kimseyi almadılar. Biz de alınmasını beklemiyorduk. Daha sonra bile bile alındı cemaat. Bu facianın sorumlusu cami yönetimidir. Gereken yapılmalıdır. İstanbul'un göbeğinde bu katliama izin verildi. Bunların göçeceği belliydi" diye konuştu.

“Lütfen tenteler altından geçmeyin, çökebilir”

Tentenin altında kalmaktan son anda kurtulan bir kadın ise, "Geldiğimiz andan beri 'lütfen tenteler altından geçmeyin, çökebilir' deniliyordu. Kar hızlanmıştı. İlk cenaze namazı kılındıktan sonra bir anda tente çöktü. Kaos oldu. Herkes kendi arkadaşının yardımına koştu" dedi. "Karın temizlenmesi gerekirdi" diyen kadın, "Üstteki beyaz yerler eğikti. Üzerimize çökecek gibiydi" diye konuştu.

'Uyarı anonsu yapıldı'

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, kar nedeniyle tenteleri çöken Atatöy 5'inci Kısım Camii'ne gelerek, cami imamı Adem Karabey'den bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Yaran, "Olay araştırılacak incelenecek. Şu an kimin kusurlu olduğunu arama zamanı değil" dedi.

"Kurumsal anlamda birbirimizi suçlamanın anlamı yok" diyen Yaran, "Cami görevlilerimizin daha önce yaptığı görüşmeler var. Bunlar araştırılır kimin ne kusuru varsa gerekeni yapılır" diye konuştu.

Cami imamının uyarı anonsu yaptığını kaydene Rahmi Yaran, "Cami imamımız defalarca anons yapmış, gerekli yerlerle telefon görüşmesi var. Bu alana girmeyin diye şerit çektirmiş" şeklinde konuştu.

Yaran, "Tehlike daha önce görülmüş ve ilgililere bildirilmiş. İlgililer vaktinde gelmemişler" ifadesini kullandı.