Son dakika: Kabine sonrası açıklama! Lise sınavları iptal mi? 2021 lise sınavları ne zaman yapılacak?

Son dakika: Kabine sonrası açıklama! Lise sınavları iptal mi? 2021 lise sınavları ne zaman yapılacak?

Lise sınavları yüz yüze olacak şekilde önümüzdeki günlerde başlayacak. Bugün Kabine toplantısında yeni bir karar alınmaması durumunda belirtilen tarihte sınavlar yüz yüze olacak. Peki, vaka sayıları riskli olan illerde lise sınavları iptal mi, sınavlar ne zaman yapılacak?

Binlerce lise öğrencisinin beklediği karar bugün Kabine toplantısında netleşecek. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda öğrenciler sınava ilişkin taleplerini aktarmıştı. Peki, süreçte son durum ne?

LİSE SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlara ilişkin, '8 Mart'tan başlamak üzere illerin durumuna göre karar verilecek' ifadelerini kullanmıştı.

LİSE SINAVLARI İPTAL Mİ?

Vaka sayısı bakımından yüksek riskli ve riskli olan bölgelerde sınavların iptal olup olmayacağı ise bugün netlik kazanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında yapacağı açıklamalarda yüz yüze eğitim ve sınav sistemine ilişkin de açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Erteleme ya da iptal kararı çıkmaması durumunda sınavlar az riskli illerde 8 Mart’tan itibaren başlayacak.

Konuya ilişkin detaylar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla netleşecek. Açıklama CNN TÜRK ekranından canlı olarak izlenebilecek.

Kabine Toplantısı sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır." dedi. 

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS