Son dakika: Oyuncu Jülide Kural'a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Son dakika: Oyuncu Jülide Kural'a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Son dakika: Oyuncu Jülide Kural'a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Özgür Gündem soruşturmasında oyuncu Jülide Kural 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kapatılan "Özgür Gündem" gazetesinde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan tiyatrocu Julide Kural "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada 1 yıl 3 ay cezasına çarptırıldı.

Kadir İnanır hayat arkadaşı Kural'ı cezaya çarptırıldığı karar duruşmasında da yalnız bırakmadı. Kararın açıklanmasından önce ikili yanyana geldi.

Ahmet Nesin hakkında yakalama kararı

"Özgürlüğün olmadığı yerde sanat olmaz"

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Julide Kural ve avukaltarı hazır bulundu. Kural'ın hayat arkadaşı Kadir İnanır duruşmaya izleyici olarak katıldı. "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 8 yıla kadar hapis cezası istenen Julide Kural ifadesinde, suçlamaları kabul etmeyerek "Yaşamım boyunca insan hakları için mücadele eden bir sanatçıyım. Şiddete karşı ve barıştan yanayım. Kürt sorununun çözümü için de bunun gerekli olduğunu düşünüyorum. İfade özgürlüğünü çok önemsiyorum. Özgür bir basında kürt sorunu tüm boyutlarıyla ele alınabilir. Sorunun çözümünün şeffaf bir hale gelmesi içinde ifade özgürlüğü önemlidir. Bir gazeteci değil sanatçıyım. İfade özgürlüğünün olmadığı yerde sanat da olmaz. Bu dayanışmayı sorumluluk olarak gördüm ve bir günlük sembolik olarak genel yayın yönetmenliği yaptım. Adımın genel yayın yönetmeni yazılmasını istedim. Yazılan yazılardan bir haberim yoktu, sormadım da. Bu ülkenin demokratik bir ülke olmasını ve beraatimi istiyorum" dedi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın talepleri reddedildi

6 bin lira cezası

Duruşma sonunda Julide kural "Terör örgütlerinin açıklamalarını yayınlamak" suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle aldığı ceza 1/6 oranında indirilerek 10 ay hapis cezası verildi. Daha sonra bu ceza da sanığın sosyal ve ekonomik durumu göz önüne alınarak günlüğü 20 liradan toplam 6 bin lira para cezasına çevrildi. Bu cezanın 10 eşit taksitle ödenmesi kararlaştırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazeteci Nadire Mater ve Yıldırım Türker'e 'Özgür Gündem' cezası

1 yıl üç ay hapis cezası

Sanık Julide Kural'a "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da 1 yıl hapis cezası verildi. Sanığın suçu basın yoluyla işlemesinden dolayı ceza 1/2 oranında artırılarak 1 yıl 6 ay hapis cezasına çıkarıldı. Daha sonra bu ceza da sanığın duruşmadaki iyi hali nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına indirildi. Sanığın bir daha suç işlemeyeceği kanaatine varan mahkeme heyeti bu cezayı da erteledi.