Son Dakika... Palu ailesi davası kararı açıklandı! Palu ailesi olayı nedir, kim ne kadar ceza aldı? Tuncer Ustael'e ne ceza verildi?

Son Dakika... Palu ailesi davası kararı açıklandı! Palu ailesi olayı nedir, kim ne kadar ceza aldı? Tuncer Ustael'e ne ceza verildi?

Son dakika... Bir döneme damga vuran Palu ailesi ile ilgili dava süreci yıllardır devam ediyordu. Uzun bir süre Türkiye gündeminde kalan Palu Palu ailesi davasında Şubat 2020’de karar çıkmış ancak itirazlar üzerine bazı incelemelerde yanlışlık yapıldığı kanısına varılmıştı. Bu gelişme sonrasında dosya Kocaeli 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderilmişti. Merakla beklenen Palu ailesi davasında sona gelindi ve cezalar belli oldu. Peki, Palu ailesi olayı nedir, kim ne kadar ceza aldı? Tuncer Ustael'e ne ceza verildi? İşte Palu ailesi davası kararı..

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 13 yıl önce kaybolan Meryem Tahnal'ın öldürülmesine ilişkin kamuoyunda "Palu ailesi" olarak bilinen ve haklarında verilen karar usul hatası gerekçesiyle üst mahkeme tarafından bozulan 6 kişinin yeniden yargılandığı davada karar verildi. Dosyanın tekrar açılmasıyla başlayan soruşturmada kayıp Meryem Tahnal'ın babası Harun Palu, annesi Havva Palu, ağabeyi İsa Palu, kardeşleri Fatih Palu ve Ayşe Palu Kocaeli'de; Palu ailesinin eniştesi Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael için cezalar belli oldu.

TUNCER USTAEL'E NE CEZA VERİLDİ?

Üstsoy veya altsoydan birini canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçunu işlediğine de kanaat getirilen Tuncer Ustael'e, bu suçu nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası; kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan 4 yıl hapis cezası ve kredi kartının kötüye kullanılması suçundan 3 yıl hapis cezası verildi.

PALU AİLESİ DAVASI KARARI AÇIKLANDI

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Palu ailesi davasında Tuncer Ustael'e ağırlaştırılmış müebbet, diğer beş sanığa ise 8 yıl 4 ay ile 14 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezaları verdi. DHA'nın aktardığına göre mahkeme heyeti, Meryem Tahnal'ın hürriyetinden yoksun bırakılması ve kasten öldürülmesine yardım ettiklerine kanaat getirdiği Hava Palu, Ayşe Palu ve İsa Palu'ya 14 yıl 2'şer ay hapis cezası, Emine Ustael'e 12,5 yıl hapis cezası verdi. Olay tarihinde 18 yaşından küçük olan Fatih Palu ise 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Palu ailesi davasında ceza yağdı

PALU AİLESİ OLAYI NEDİR?

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 13 yıl önce Meryem Tahnal ve kızı Melike Tahnal'ın kaybolmasıyla ilgili soruşturmanın bir sonuca varmaması üzerine Palu ailesi Atv'de gündüz kuşağında yayımlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert adlı programa çıkmış ve olay Türkiye gündemine girmişti. Takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın tekrar açılmasıyla başlayan soruşturmada kayıp Meryem Tahnal’ın babası Harun Palu, annesi Havva Palu, ağabeyi İsa Palu, kardeşleri Fatih Palu ve Ayşe Palu Kocaeli'de Palu ailesinin eniştesi Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael ise yaşanan olayla ilgili İstanbul’da katıldıkları bir televizyon programında canlı yayındayken gözaltına alınmıştı.

Kocaeli ve Sakarya'da yapılan kazı çalışmalarında da bulguya rastlanılmaması üzerine çalışmalar durdurulmuştu. Öte yandan, Körfez Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda kayıp kadının ablası Emine ve eniştesi Tuncer Ustael ile babası Harun, annesi Hava, ağabeyi İsa ve diğer kardeşleri Fatih ile Ayşe Palu gözaltına alınmış, şüphelilerden baba Harun Palu serbest bırakılırken, diğer zanlılar tutuklanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS