Son dakika: Türkiye Barolar Birliği: Mühürsüz oy pusulaları hukuk dışıdır

Son dakika: Türkiye Barolar Birliği: Mühürsüz oy pusulaları hukuk dışıdır

Türkiye Barolar Birliği, mühürsüz oy pusulalarının kabulü hakkında açıklama yaptı. 'Bu hukuk dışıdır' dedi.

Türkiye Barolar Birliği, internet sitesinde referandumla ilgili bir açıklama yayınladı.


Açıklamada, YSK'nın 'mühürsüz oy pusulalarını' kabul etmesi, 'hukuk dışı' olarak değerlendirildi. Şu ifadeler kullanıldı:


Son dakika: CHP, YSK Başkanı'yla görüşmeye gidiyor


''YSK'nın, Kanuna açıkça aykırı bu duyurusu hem usulsüzlüğe hem de usulsüzlüğün ortaya çıkmasını sağlayacak tutanakların tutulmamasına neden olmuştur. Seçimlerin yargı güvencesinde yapılacağına ve bunun sağlanmasından da YSK'nın sorumlu olacağına dair Anayasa'nın 79.maddesinin içi, maalesef bizzat YSK tarafından boşaltılmıştır.


Referandum sonrası siyasetteki dengeler nasıl olacak?


Bu durumda halk oylamasının sonucunu, mühürsüz oy pusulası kullanılmasından daha da ağır olarak, YSK'nın söz konusu hukuka aykırı kararı etkilemiştir. YSK'nın yapılan itirazları değerlendirirken, Anayasa madde 79 ile kendisine yüklenen sorumluluğun gereğini yerine getirmesini umuyor ve diliyoruz. Aksi takdirde seçimlerin yargı güvencesinde yapıldığından, adil olduğundan ve sonuçların güvenilirliğinden, kısacası hukukun üstün olduğu demokratik bir devlet düzeninden söz edilmesi mümkün olmayacaktır.


Üzüntümüz, halk oylamasının sonucuna ilişkin değil, sonucu etkilemeye elverişli açık ve ağır hukuka aykırılıkların görmezden gelinmek istenmesine ilişkindir.''YSK Başkanı'ndan oy pusulası açıklaması

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS