Son darbeci de öldü!

Son darbeci de öldü!

12 Eylül askeri darbesini gerçekleştiren cuntanın liderlerinden döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya İstanbul'da hayatını kaybetti.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, 90 yaşında vefat etti.


Alınan bilgiye göre, bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tedavi gören Şahinkaya, organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Şahinkaya'nın cenaze töreninin nerede ve ne zaman yapılacağının daha sonra duyurulacağı belirtildi.


12 Eylül 1980 askeri darbesinin sorumlularının yargılanmasını engelleyen anayasanın geçici 15. maddesinin 2010’daki anayasa değişikliği referandumu ile kaldırılması sonucu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında dava açılmıştı. Evren ve Şahinkaya dava sonucunda müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.


Yargı süreci

Kenan Evren ile 12 Eylül davası kapsamında yargılanan Şahinkaya'nın, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 18 Haziran 2014'te verilen kararla, 21 Aralık 1979'da dönemin Başbakanına verdikleri muhtırayla anayasayı ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, 12 Eylül 1980'de de cebren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı tağyir, tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül eden TBMM'yi ıskat ve cebren men suçunu işledikleri gerekçesiyle "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırılmasına hükmedilmişti.

Ancak, daha sonra sanıklar hakkında, zincirleme suç maddesinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildiğini belirten mahkeme heyeti, sanıkların duruşmadaki tavır ve hareketleri ile dosya kapsamı ele alınarak, takdiri indirimle bu cezayı "müebbet hapse" çevirmişti.

Evren'in vefatı sonrası 12 Eylül davasının hayatta kalan son sanığı Şahinkaya'nın ölümünün ardından, Yargıtay aşamasındaki 12 Eylül davasının düşeceği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS