Son gün 2018 LGS tercihleri: MEB e-Okul lise taban puanları-yüzdelik dilimleri sayfası

  1. Türkiye
Son gün 2018 LGS tercihleri: MEB e-Okul lise taban puanları-yüzdelik dilimleri sayfası
Son gün 2018 LGS tercihleri: MEB e-Okul lise taban puanları-yüzdelik dilimleri sayfası © Shutterstock

LGS tercihleri, 27 Haziran 2018 tarihinde başlarken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul lise taban puanları, yüzdelik dilimleri sayfasında son işlemler bugün mesai saatine kadar yapılabiliyor. Bakanlık velileri 'onaylatma' konusunda uyarıyor. İnternet üzerinden veya ortaokul müdürlükleri tarafından yapılacak olan 5 tercihten sonra muhakkak onaylatma işlemleri gerçekleştirilmesi gerekiyor. LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, sorusunun cevabını Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı takvimde açıkladı!

27 Haziran 2018 tarihinde başlayan Liseye Geçiş Sınavı 'okul' tercihleri 13 Temmuz 2018 tarihinde internet ve ortaokul müdürlüklerinde sona eriyor. Mesai saatine kadar işlemler yapılabiliyor. Veliler ve öğrenciler, istedikleri liseyi tercih etmek için başvurular yaparken, uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. Uzmanlar, başvuru sırasında okul puanlarında sapmalar yaşanabilme durumundan ötürü lise yüzdelik dilimleri üzerinden başvuruların yapılması konusunda velileri uyardı. Peki başvurular ne zaman sona eriyor?

BAŞVURULAR NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Başvurular 2 Temmuz 2018 tarihinde başladı, 13 Temmuz 2018 tarihinde mesai saatine kadar başvurular veliler tarafından yapılacak. Dikkat! Veli tercihleri internet üzerinden veya ortaokul müdürlükleri tarafından yapsa dahi onaylatma işlemleri ortaokul müdürlüklerinden gerçekleşiyor.

KILAVUZ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ (Kılavuzda altıncı sayfa veliler tarafından dikkatlice okunması gerekiyor)

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK? TOPLAM 5 TERCİH HAKKI VAR

Sınav girenler veya girmeyenler için Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere 5 tercih hakkı sununuyor. İnternet sayfasında (e-okul VBS) bilgiler girildikten sonra öğrenci sınavsız yerleşmek istiyorsa; yerleştirme sayfasında işlemler gerçekleşiyor. Yerleştirme sayfasında; okul puanı, yüzdelik dilimleri ve devamsızlık durumu gözüküyor. Açılan ekranda öğrenci en fazla 5 tercih hakkı bulunuyor. Tercih, 'adrese en yakın okullar' üzerinden gerçekleşiyor. Eğer öğrenci sınava girdiyse, sınav puanı ile tercih yapacağı ekran açılıyor. 5 tercih hakkı da sınav üzerinden sahip. "Sınavla Öğrencil Alacak Okul Tercih İşlemleri" sayfasında başvurularını gerçekleştirebiliyor. 

LGS TERCİH TAKVİMİ

MEB kılavuzunda geçen takvime göre, bakanlık şu tarihler arasında LGS tercih işlemlerini gerçekleştiriyor: 27 Haziran- 13 Temmuz 2018 tarihlerinde bakanlık "Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanmasını gerçekleştiriyor. 2 Temmuz 2018 tarihinde ise "Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı" yayınlanırken, 2 Temmuz 2018 tarihi ile 13 Temmuz 2018 tarihleri arası"Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması" işlemlerini e-Okul üzerinden ve ortaokul müdürlükleri üzerinden başlatıyor. LGS tercihleri-yerleştirme sonuçları ise 30 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşecek. Yerleştirmeden sonra 4 kez nakil işlemleri yapılacak. İlk nakil başvuruları 06-10 Ağustos 2018 tarihleri arası yapılırken, birinci nakil sonuçları 13 Ağustos 2018. İkinci nakil başvuruları 13 Ağustos-17 Ağustos arasında yapılıyor. İkinci nakil başvuru sonuçları, 19 Ağustos 2018 tarihinde yapılıyor. Üçüncü nakil başvuruları 27 Ağustos - 31 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılıyor, 3 Eylül 2018 tarihinde sonuçlar açıklanıyor. Sonuncu (dördüncü) nakil başvuruları 3 Eylül - 6 Eylül arasında yapılıyor, sonuçlar 8 Eylül'de açıklanıyor

4 nakil sonrası hiçbir okula giremeyen öğrenciler için 10 Eylül - 14 Eylül tarihleri arası başvurular gerçekleşiyor. Ayrıca aynı tarihlerde "Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması" işlemleri gerçekleşiyor.

E-OKUL VBS GİRİŞ SAYFASINA GİTMEK, LİSE YÜZDELİK DİLİMLERİ LİSTESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ   

İŞLEMLER NASIL GERÇEKLEŞECEK?

2017–2018 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar ve kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecektir. Bakanlık 5 maddelik açıklaması:

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 4 (dört) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos 2018, 19 Ağustos 2018, 03 Eylül 2018 ve 08 Eylül 2018 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

 c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

2018 YILINDA OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

MEB tarafından tercih, yerleştirme ve nakil işlemleri, 16 Eylül 2018 tarihinde sona ererken okullar ne zaman açılıyor, sorusu tercih takviminin içerisinde açıklandı. Buna göre okullar, 18 Eylül 2018 tarihinde eğitim-öğretim dönemi başlıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS