Son KHK ile 2 bin 585 öğretmen ve 350 akademisyen ihraç edildi

  1. Türkiye
Video: Son KHK ile 2 bin 585 öğretmen ve 350 akademisyen ihraç edildi
Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2585 öğretmen görevden ihraç edildi. Yükseköğretim Kurulu'ndan ise 350 akademisyen görevden alınırken <a class="in-news-link" href="/ankara" target="_blank" title="Ankara haberleri">Ankara</a> Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyen sayısı ise 70'i geçti. İhraç edilenlerin arasında istifa eden isimlerin de olması dikkat çekti. Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12 akademisyen ihraç edildi.

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2585 öğretmen görevden ihraç edildi. Yükseköğretim Kurulu'ndan ise 350 akademisyen görevden alınırken Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyen sayısı ise 70'i geçti. İhraç edilenlerin arasında istifa eden isimlerin de olması dikkat çekti. Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12 akademisyen ihraç edildi.

Yeni çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile 4 bin 464 kişi devlet memurluğundan atıldı. OHAL kapsamındaki 686 sayılı KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 bin 585, Yükseköğretim Kurulu'ndan ise 350 akademisyen görevlerinden ihraç edildi. Akademiden ihraç edilen isimlerden biri de anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'ydu. Kararnamenin açıklanmasının ardından sosyal medya üzerinde ihraç edilen akademisyenler için #hocamadokunma hashtag'ı açıldı. 

Kaboğlu eleştirmişti

Prof. Kaboğlu, Aralık 2016'da BBC Türkçe'ye verdiği röportajda OHAL ortamında yeni anayasa yapılmasını eleştirmişti. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu "Türkiye şiddet ve terör sarmalında ve aynı zamanda 4-5 aydır da OHAL ortamında. Bu açıdan bakıldığı zaman, böyle bir ortamda karşılaştırmalı Anayasa hukuku ve siyaset bilimi verilerine göre zaten anayasa ele alınmaz" demişti. KHK'nın açıklanmasının ardından Prof. Kaboğlu'nun bu açıklamaları da sosyal medyada yer aldı. 

Ankara Üniversitesi'nde 70 ihraç

OHAL kapsamındaki 686 sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyen sayısı ise 70'i geçti. İhraç edilenlerin arasında istifa eden isimlerin de olması dikkat çekti.  Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nden 5’er akademisyen, diğer bölümlerden ise toplamda 9 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi. Mülkiye bünyesindeki iki fakülteden ihraç edilenlerin sayısı 28’e ulaştı.

İhraç edilenler akademisyenlerden bazıları şunlar:  Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse (SBF-İktisat), Prof. Dr. Aykut Namık Çoban (SBF-Kamu yönetimi), Prof. Dr. Ayşe Gökçe Alpkaya (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. Banu Beliz Altan (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Funda Başaran Özdemir (İLEF), Prof. Dr. İlhan Uzgel (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. L. Funda Şenol Cantek (İLEF), Prof. Dr. Mine Gencel Bek (İLEF), Prof. Dr. Nejla Kurul (Eğitim), Prof. Dr. Nezihe Selda Öndül  (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Tülin Sağlam, (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Nur Betül Çelik (İLEF), Prof. Dr. Ülkü Doğanay (İLEF), Prof. Zeliha Etöz (SBF-Kamu yönetimi).

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS