SSCB’nin 70 yıllık madalya ve rozetleri Ordu’da

SSCB’nin 70 yıllık madalya ve rozetleri Ordu’da

Ordu’da iş adamı Erhan Eribol'un, 1990'da Trabzon'daki Rus pazarında Ermeni bir kadından satın aldığı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) tüm kurum, kuruluş ve askeri madalya ve rozetlerinden oluşan koleksiyonu dikkat çekiyor.

Ordu’da adamı Erhan Eribol, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) tüm kurum, kuruluş ve askeri madalya ve rozetlerinden oluşan koleksiyonu ile dikkat çekiyor.


Hobileri arasında dünyanın değişik ülkelerine ait sembollerinin bulunduğu tabak, onbinlerce parçalık puzzle koleksiyonu da bulunan iş adamı Erhan Eribol, SSCB döneminin tüm cesaret, kahramanlık madalyalarının yanı sıra tüm SSCB kurumlarının ve askeri rütbelerin rozetlerini işyerinde sergiliyor.


Rusya: 25 yıl içinde çöküş ve yeniden yükseliş


Koleksiyonda 1917 Ekim devrimini simgeleyen rozetler, MİR Uzay Üssü’nde görevli astronotlara verilen madalya ve rozetler, 1979 yılı Afganistan’ı işgaline katılan askerlere verilen rozet ve madalyalar ile değişik sahalarda görevli askeri denizaltı subaylarına verilen rozetler ile Kızılordu’ya ait tüm rozetler bulunuyor.


Mihail Gorbaçov'dan Sovyetler Birliği itirafı


Koleksiyonda ayrıca Sovyet rusya devlet liderleri Lenin ve Stalin resimlerinden de oluşan madalyalar ile 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında askeri başarı madalyaları da yer alıyor.


Söz konusu koleksiyonu 1990 yılında Trabzon’da Rus Pazarı’nda Ermeni bir kadından satın aldığını anlatan Erhan Eribol, “İş yerimde sergilediğim madalya ve rozetler 700 adet. Bir bu kadarı daha evde var ancak sergileme fırsatı bulamadım. Bu madalya ve rozetler yakın döneme damgasını vuran soğuk savaşın en önemli simgeleri arasında yer alıyor” dedi.

1917'deki Ekim devriminin ardından kurulan ve dünyada işçi sınıfının iktidarı ele aldığı ilk devlet olan Sovyetler Birliği aynı zamanda kendini bir coğrafya ya da millet adıyla tanımlamayan modern tarihin tek devletiydi. II. Dünya Savaşı'nda 20 milyon can kaybına uğrayan ancak Hitler faşizmiyle dünyayı kana buladığı Nazi Almanyası'nı yenen SSCB, Soğuk Savaş'ta ABD ile girdiği rekabette iki kutuptan birini oluşturdu. 1985 yılında başa gelen Mihail Gorbaçov’un başlattığı "Glasnost ve Perestroyka" diye anılan ekonomik ve siyasi reform programlarıyla başlayan sürecin sonunda SSCB 25 Aralık 1991’de fesholundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS