Stinger füzeleri Suriye'ye çevrildi

Stinger füzeleri Suriye'ye çevrildi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Suriye sınırına sıfır noktasında bulunan Yeşilce ve Bükülmez karakollarındaki Stringer füzeleri yakından görüntülendi. Bükülmez Karakolu'nun karşısında bulunan ve 100 bin kişinin yaşadığı Atme Kampı'nın bir tarafındaki topraklar PYD'nin, diğer tarafı da muhaliflerin kontrolünde. CNN TÜRK muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Serkan Emekçi, bu kritik noktada yer alan karakola girdi.

Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı koordinesinde dün Yayladağı İlçesi'ndeki sınırda bulunan Güveççi Hudut Karakolu'nunu inceleyen gazeteciler, bugün de Reyhanlı'daki Yeşilce ve Bükülmez karakollarını gezdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de iç savaşın başlamasıyla birlikte aldığı önlemlerin başında gelen sınıra duvar örme çalışmalarının sürdüğü gözlendi. Karakollarda konuşlandırılan Stinger füzelerinin yönünün Suriye'de PYD kontrolündeki Afrin bölgesine çevrildiği de dikkat çekti. Olası bir sınır ihlalinde angajman kuralları çerçevesinde Suriye'deki hava hedeflerine yönelik atış yapabilecek olan füze sistemleri ilk kez yakından görüntülendi.Albay bilgi verdi


Bölgeyi gezen gazetecilere Bükülmez Sınır Karakolu'nda sınıra örülen beton duvar hakkında bilgi veren 2'nci Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Mehmet Ali Tuna, şunları kaydetti:


"Çalışmalar aralıksız sürüyor. Beton duvar işlemi sona erdiğinde sınır bölgesindeki kaçakçılığın tamamen sona ermesini hedefliyoruz. Toplam 911 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırının yaklaşık üçte biri bizim sorumluluk alanımızda. Hudut güvenliğinin daha etkin olarak sağlanması maksadıyla geçen yıl, sınır fiziki güvenlik sisteminin bir parçası olarak modüler beton duvarlar örülmeye başlanmıştır. Bu duvarların her biri 3 metre yükseklikte, 2 metre eninde ve 7 ton ağırlığında birbirine geçmeli olarak monte edilmektedir. Şu ana kadar bölgemizde 35 kilometreli modüler beton duvar inşası tamamlanmıştır. Nisan ayı sonuna kadar 72 kilometrelik bir bölüm, yani hudut hattımızın yaklaşık dörte biri beton duvarlarla kaplanacaktır. Planlamada ilk etapta yasa dışı geçişleri ve kaçakçılığın en fazla olduğu bölgelere öncelik verilmiştir. Önümüzdeki süreçte tüm hudut hattımız sınır fiziki güvenlik sistemi kapsamında öncelikle modüler beton duvarlarla kaplanacak, daha sonra ise duvarın yanında yol, Türkiye tarafında pens teli, gözetleme kuleleri, aydınlatma ve kamera sistemleri bulunacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS